Bár az utolsó nap adatai még nem ismertek, nagyjából háromezer embert mozgatott meg az idei szegedi nemzetközi színházi találkozó, mely a tavalyi évhez képest a jegyeladások alapján megduplázta a nézők számát – sorolta a számokat a fesztivál zárásakor a Szeged24-nek a Magyarországi Alternatív Színházi Közösség (MASZK) alelnöke. Martinkovics Katalin szerint mindez annak is köszönhető, hogy a fesztivál jegyárai a töredékébe kerültek egy átlagos színházi előadás árának, épp azért, hogy a legszélesebb rétegekhez eljussanak a produkciók.
A MASZK elnöke, a fesztivál művészeti vezetője a Szeged24-nek azt mondta: “valami bűzlik Dániában”, miután mind a hazai, mind a külföldi előadások nagy része “erősen” a szabadság problémakörét feszegette, azt, hogy “mit engedélyez nekünk a mai kor.” Balog József szerint ennek az a tanulsága, hogy a nem “szórakoztató-ipari” független színházak azonnal tudnak reagálni a korra, a bennünket körülvevő világra.
Ahogy arról korábban beszámoltunk: idén a MASZK a Független Előadó-művészeti Szövetséggel (FESZ) közösen szervezte a fesztivált. A MASZK és a FESZ elnöke is azt hangsúlyozta fesztiválzáró beszédében, hogy “együtt erősebbnek bizonyultak,” ezért a jövőben is folytatni kell ezt az együttműködést. A FESZ elnöke, Csató Katalin szerint már csak azért is, hogy ne legyen “belterjes” a fesztivál.
Az idei találkozó egyik újdonsága volt az a pályázat, melyet néhány jellegzetes szegedi helyszínre írtak ki. A zsűri döntésének alapján a versenyt a kaposvári k2 Színház “Azt a csöndet nem tudjuk eljátszani” című produkciója nyerte, melyet kimondottan a szegedi egyetem Auditórium Maximumának – ahol régen a legendás Paál István-féle Egyetemi Színpad működött – helyszínére készítettek. Csató Katalin azt is elmondta: ezzel a k2 lehetőséget kapott arra, hogy más egyetemeken is játszani tudják az előadást.
Szemerey Samu építész szerint a pályázat azt is megmutatta, hogy a színház nyelvén is meg lehet tudni, hogyan működik egy város, amely egyre fontosabb, hogy megértsük a környezetünket. Balog József még azt tette hozzá: az alkotók, a találkozó dolgozói és a nézők ” hibátlan összjátéka” jellemezte az idei független színházi seregszemlét.
A fesztivált az Andaxínház performance bemutatója és a Bitef Teatar (Szerbia) & Grad Teatar (Montenegro): Isteni színjáték című különleges látványvilágú, táncszínházi produkciója zárta.