Körülbelül száz-százhúsz egyetemista és oktató vonult be az ELTE bölcsészkarának egyik nagyelőadójába szerda délután – tudósít az eduline. A Hallgatói Hálózat (HaHa) így akarja megismételni az egy héttel ezelőtti akciót. A diákok az ajtóban és a folyosón is fürtökben álltak. A Hír24 tudósítója szerint nagyjából kétszázan vehettek részt az előre be nem jelentett fórumon; szinte mind végig, azaz az esti nyolc órás villanyoltásig maradtak.
Kattintson a képre és nézze meg, mi történt!
Fotók: Neményi Márton
Múlt héten
Február 15-én a Hallgatói Hálózat több száz tagja, Vissza a jövőnket címmel demonstrált a Corvinus előtt. A szervezők szerint a felsőoktatási törvény botrányos átalakításával a kormány elveszi a következő generációk jövőjét. Mikor hivatalosan vége lett a demonstrációnak, egy néhány száz főből álló különítmény meglepő lépésre szánta el magát. A tüntetők bemasíroztak az ELTE jogi karának épületébe, ahol elfoglalták a harmadik emeleti auditóriumot. Az előadóban fórumot rendeztek, hogy megvitassák követeléseiket, és kialakítsák közös álláspontjukat. A meglepett egyetemi dolgozók egyszer csak bezárták a kapukat, majd Király Miklós dékán beszélt a sokáig vitatkozó hallgatóhoz. Arra kérte a diákokat, “ésszerűen rövid időn belül hagyják el az egyetemet.” Erre először este fél 7-ig adott határidőt. Ezt később 8 órára módosította.
Kísért a múlt
A mai akcióval ezt az “egyetemfoglalást” szerették volna megismételni. Újabb fórumot szerveztek, délután ötkor találkoztak az ELTE bölcsészkarának udvarán. Bár az elmúlt napokban több dékántól kértek teremhasználati engedélyt, sehonnan nem kaptak pozitív választ. Volt, aki technikai problémákra hivatkozva utasította el a hallgatókat.
„A kormány által adott reakciók a korábbi cinikus álláspontot tükrözték. Hoffmann Rózsa elzárkózott a változtatásoktól, Orbán Viktor pedig úgy nyilatkozott, hogy több radikalizmust várna el ettől a nemzedéktől. A Hallgatói Hálózat továbbra is kitart a polgári engedetlenség békés formái mellett, fő célja a mostani felsőoktatási törvény megváltoztatása, valamint a demokratikus, részvételen alapuló országos érdekérvényesítés elindítása” – írta a hallgatóktól és oktatókból álló csoport Facebook-oldalán.
Fél 6 körül körülbelül száz-százhúsz egyetemista és oktató vonult be az ELTE Múzeum körúti épületébe, a kommunikáció tanszék egyik előadóját foglalták el. Az egyetem vezetősége nagyjából hasonlóan reagált, mint legutóbb: Dezső Tamás rektor nehezményezte, hogy őt csak a rendezvény előtt tíz perccel keresték meg azzal, hogy mire készülnek, így a fórumot nem engedélyezte. Először fél órát adott a szervezőknek, később egy rögtönzött delegáció megtudta, hogy este nyolcig maradhatnak. A fiatalok szerint nem az épület előtt várakozó néhány rendőrrel, hanem biztonsági őrökkel akarta őket kivezettetni. Végül egyikre sem volt szükség.
Rácsörögnének Hoffmann Rózsára
“Hívjuk el Hoffmannt erre a fórumra, most. De kinek van meg a száma?” – egy ilyen felvetést is szárnya kelt a hallgatók közt fél 7 körül. Az eduline szerint az előadóban ülő egyetemisták nem zárkóztak el attól, hogy elhívják az oktatási államtitkárt a HaHa rendezvényére, de nem bíztak abban, hogy Hoffmann Rózsa reagál a meghívásra. Terveztek egy brüsszeli felszólalást és népszavazási kezdeményezést is, ám, mint többen jelezték, mindkettő kivitelezhetetlennek tűnik. Az utolsó programpont arról szólt, hogy maguk a hallgatók szervezzék meg a következő fórumot, maga a HaHa ugyanis nagyon elfoglalt hetek elébe néz.