A kamara által az MTI-hez kedden eljuttatott közlemény szerint összesen 135 ezer 145 ügy érkezett hozzájuk, ami 14 százalékos emelkedést jelent a tavalyi év azonos időszakában beérkezett 93 ezer 262 ügyhöz képest. A végrehajtási ügyek 80 százaléka továbbra is a 100 ezer forint alatti közüzemidíj-tartozásból, parkolási bírságokból áll, míg a fennmaradó 20 százalék a félmillió forint feletti tartozásból ered.
A Magyar Bírósági Végrehajtói Kamara közlése szerint 2011 harmadik negyedévében az első negyedévhez képest 15, a másodikhoz viszonyítva pedig 5 százalékkal emelkedett a végrehajtások száma.
Ez év harmadik negyedévében 705 alkalommal került sor sikeres ingatlan, 50 százalékában lakóingatlan árverésre, ami 2010 harmadik negyedévéhez képest 34 százalékos emelkedést mutat. A kamara – cáfolva a több ezres, százezres számokról szóló híreszteléseket – azt írta: 2011-ben az ingatlanárveréseket követő kilakoltatások száma kétszáz alatt maradt.
Szintén cáfolták azokat a sajtóhíreket, miszerint a december elsejei kilakoltatási moratórium életbe lépése előtti napokban tömeges kilakoltatások voltak várhatók, valamint Simó Endre, a Magyar Szociális Fórum elnökének azon korábbi kijelentését, hogy több tucat adós menekült öngyilkosságba a kilakoltatás elől. A kamara a közleményében azt írta: a 2011-es évben négy sajnálatos esetben történt öngyilkossági kísérlet kilakoltatás során, ami három alkalommal végződött halállal. “Ez a szám önmagában is magas, éppen ezért nem indokolt a médián keresztül történő felnagyítása” – írták, kifejezve részvétüket az elhunytak hozzátartozóinak.
A Magyar Szociális Fórum állítására, miszerint “egyes végrehajtók januárra és februárra tűztek ki kilakoltatásokat”, úgy reagáltak: a végrehajtói munkát törvény szabályozza, s ennek értelmében minden év december 1-től március 1-ig – néhány kivétellel – nem kerül sor lakóingatlanok kiürítésére, vagyis természetes személyek kilakoltatására, “tömeges kilakoltatásokra tehát a téli időszakban nem kell számítani”.
Giró-Szász András kormányszóvivő november végén hívta fel a figyelmet arra, december 1-jétől jövő márciusig ismét hatályos a kilakoltatási moratórium, s a kabinet eddig négyszer hosszabbította meg a moratóriumot, úgy, hogy a negyedik meghosszabbítás lejártától, október elejétől december elsejéig bevezetett egy kényszerértékesítési kvótát.
A kormányszóvivő szólt arról is, hogy a kilakoltatási tilalom ideje alatt – jövő januártól – megkezdi működését a nemzeti eszközkezelő, amely a nehéz helyzetbe jutott devizahitelesek helyzetén próbál meg segíteni.