“Ellenezzük, hogy bármely külföldi ország fogadja a dalai lámát, illetve hogy bármely ország beleavatkozzon Kína belügyeibe” – jelentette ki sajtóértekezletén a kínai külügyminisztérium szóvivője. “A dalai láma politikai száműzött, aki a vallás leple alatt régóta Kína-ellenes szakadár tevékenységet folytat” – tette hozzá, ismét elmondva Kína hajthatatlan álláspontját az általa megszállt Tibet Indiában élő vallási vezetőjével kapcsolatban.
Obama bizalmasa a dalai láma jobbján
A Hszinhua hivatalos kínai hírügynökség az imareggelit megelőzően figyelmeztette az amerikai elnököt, hogy ne találkozzon külön is a dalai lámával. Az Egyesült Államok elnöke a korábbi tárgyalásokkor kijelentette, hogy Tibetet a Kínai Népköztársaság részének tekinti, és nem támogatja a régió függetlenségét.
A washingtoni Fehér Ház e figyelmeztetés után hangsúlyozta, hogy nem tervez négyszemközti találkozót, és Obama ennek megfelelően az imareggelin csak üdvözölte a buddhista vallási vezetőt. Viszont az elnök különleges figyelmének megnyilvánulása volt, hogy az ő egyik legbizalmasabb tanácsadója, Valerie Jarrett ült a dalai láma mellett.
Gattyán is ott volt
Pénteken kiderül, hogy magyar részvevője is volt az eseménynek Gattyán György magyar üzletember személyében, akit az ország leggazdagabb embereként tartanak számon. Erről maga a Docler-cégcsoport tulajdonosa számolt be a Facebook-oldalán.
A Nemzeti Imareggelit minden évben megtartják Washingtonban 1953 óta. Mintegy 3500 vendég szokott részt venni rajta a világ több mint száz országából. A rendezvényt kongresszusi tagok szervezik, a politikai, társadalmi és üzleti elit tagjainak részvételével. Minden évben beszédet tart az amerikai elnök és egy meglepetésvendég, akinek személyét a rendezvény kezdetéig titokban tartják.
A Nemzeti Imareggelin először mutatkozott együtt nyilvános rendezvényen Barack Obama és a dalai láma, korábbi találkozóik zártkörűek voltak.