Nagyvilág

Rakétakilövésre kész Észak-Korea

Észak-Korea kilövőállásba helyezte vasárnap mindhárom egységét egy hordozórakétának, amellyel április 12-e és 16-a között műholdat akar az űrbe juttatni.

Külföldi újságírókat is meghívtak vasárnap az előkészületek megtekintésére az északnyugati Dongcsang-ri katonai támaszpontra. Phenjan azt mondja, hogy Kim Ir Szen néhai koreai vezető születésének 100. évfordulója alkalmából akarja felbocsátani a Földet megfigyelő műholdat, amely – hangoztatja – az időjárás előrejelzésére és a mezőgazdasági termésre vonatkozó adatokat továbbít majd.

Az Egyesült Államok azonban attól tart, hogy Észak-Korea a hordozórakétával valójában ballisztikusrakéta-kísérletet akar végrehajtani. Londonnal és Tokióval együtt arra figyelmeztették Phenjant, hogy állítsa le a kilövést, amellyel megsértené az ENSZ ide vonatkozó határozatát és Észak-Korea saját ígéretét, hogy tartózkodik a nukleáris és rakétakísérletektől, cserébe az élelmiszersegély-programért.

1998 óta ez lesz a harmadik bejelentett műholdindítási kísérlet Észak-Korea részéről.

Kínát nyugtalanítja Phenjan ballisztikus rakétával történő műholdfellövési terve és további diplomáciai lépéseket szorgalmaz – derült ki a kínai külügyminiszter vasárnapi szavaiból.

Jang Csie-cse a kelet-kínai Ningpóban a japán és a dél-koreai külügyminiszterrel folytatott háromoldalú megbeszéléseket. Újságírók előtt kifejtette: az észak-koreai fejlemények nyugtalanítják Pekinget és Kína nyomatékosan arra hívja fel az érintett feleket – “magas és alacsony szinten” egyaránt – hogy őrizzék meg a nyugalmukat, legyenek visszafogottak és cselekedjenek reálisan. Mint mondta, a helyzetet diplomáciai úton, békésen kell megoldani.

Gemba Koicsiro japán külügyminiszter kijelentette, hogy bár bővült azon kérdések köre, amelyekben közös nézetet vallanak, nem lehet azt mondani, hogy a három ország egyetértett. Gemba úgy vélte, a találkozó lényegi eredménye, hogy megállapodtak: tovább dolgoznak azon, hogy megakadályozzák a rakétakísérletnek tartott műholdfellövést.

Egy ballisztikus rakétakísérlet sértené az ENSZ Biztonsági Tanácsának érvényes határozatát, miközben Észak Korea azzal érvel, hogy nem “tiltották el” a világűr békés használatának lehetőségétől.

Szöul és Tokió korábban már közölte, hogy amennyiben területükre veszélyesnek ítélik a rakétát, vagy annak lehulló darabjait, azokat megsemmisítik.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik