Nagyvilág

Rejtélyes észak-koreai óriásrakéta

Bár Észak-Korea rakétakísérlete csúfos kudarcba fulladt, továbbra is van miért aggódni a kommunista állam fegyverkezési programja miatt.

A pénteken fellőtt Unha-3 rakétánál egy 25 százalékkal hosszabb interkontinentális ballisztikus rakéta is használatra készen várakozik a Szanum Dong kutató- és fejlesztőközpontban – írta a Csoszan Ilbo. A dél-koreai lap szerint a rakétát amerikai megfigyelő műholdak vették észre annak a phenjani kutatóközpontnak a területén, ahonnan pénteken a kilövése után nem sokkal darabokra hulló Unha-3-at is útnak indították.

Név nélkül nyilatkozó dél-koreai és amerikai tisztviselők azt feltételezik, hogy ezt a nagyobb, mintegy 40 méter hosszú rakétát is bemutathatják a mostani ünnepségeken, vagy az észak-koreai hadsereg alapításának évfordulójának alkalmából tartandó április végi parádén. “Azt egyelőre nem tudjuk, hogy ez a rakéta működőképes, vagy pedig csak egy életnagyságú makett” – mondta egy dél-koreai kormánytisztviselő.

Bár az óriásrakéta létezését megerősíteni szinte lehetetlen, a Foreign Policy című amerikai külpolitikai magazin elemzője, Nick Hansen szerint több bizonyíték is arra utal, hogy Phenjan valóban épített egyet. Az egyik ilyen jel a pénteki indításhoz használt rakétaállvány mérete. Az újságírók által a helyszínen készített fényképekből ugyanis kiderült: az állványzat 10 méterrel magasabb a szükségesnél.

A kilövés helyszínéről korábban, még az építésekor készült képek további bizonyítékokkal szolgálnak. A Foreign Policy újságírója szerint a felvételeken jól látszik, hogy a tartályok, amelyekben eddig az Unha-3 indításához felhasznált üzemanyagot tárolták, egy nagyobb rakéta üzembe helyezéséhez szükséges üzemanyag-mennyiség tárolására is alkalmasak.

Ha a rakéta valóban létezik, a bizonyítékelemekből arra lehet következtetni, hogy rendkívül nagy hatótávolságú, interkontinentális rakétáról van szó.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik