Kultúra hátsó ablak

Százharminc éve egy macskaalakú párna volt a legjobb karácsonyi ajándék

Csak az első ünnepi időszakban közel 200 ezret adtak el belőle.

Az elmúlt heteket a magyarok jó része azzal töltötte, hogy lázas sietségben próbálta összevadászni a családnak, illetve a barátoknak szánt karácsonyi ajándékokat, mérlegelve az opciók ezreit.

Slágertermékek persze vannak, így a döntés sokaknak talán nem is volt annyira nehéz – de olyan könnyű sem, mint a XIX. század végének Amerikájában, ahol rengetegen vettek meg egy macskaalakú párnát.

A történet gyökeréért egészen az 1890-es évek elejéig kell visszaugrani az időben, mikor egy a New York állambeli Ithacában élő játékkészítő és varrónő, Celia Hazlitt Smith úgy döntött: készít egy párnát, amihez saját macskájuk, Caesar Grimalkin adja az ihletet.

A figura kidolgozása sokat lendített a végeredményen: az állat alakjának megörökítéséhez sógornője, a festő és gyermekkönyv-illusztrátor Charity Smith segítségét kérte, az állatnak azonban esze ágában sem volt elég ideig ücsörögni a vászon mögött, így Caesart végül el kellett vinni egy fotóstúdióba, hogy lefényképezzék, majd ez alapján készült el a festmény, végül pedig az 1892 októberében, a szülőhelye nyomán Ithaca Kitty néven szabadalmaztatott végeredmény.

A tervet Celia rövidesen a Massachusetts állambeli Arnold Print Worksnek adta el, amely mindössze tíz centért gyártotta le a szabásmintát, ezt pedig az emberek otthon, saját maguk varrhatták össze, illetve tölthették meg bármilyen töltettel.

The Victorian Historian

Az egy csapásra Amerika leghíresebb macskájává vált állat polidaktil volt, így a mancsain a megszokottnál több lábujjnak – ebben az esetben mindkét mellsőn hét-hétnek – jutott hely, ezt azonban a nő túl zavarónak ítélte, így a végeredményen már csak elől 5–5, hátul pedig 4–4 lábujjat találunk.

Az ötlet nem várt sikert hozott: az 1892-es karácsonyi időszakban közel 200 ezret adtak el belőle, az 1893-as chicagói világkiállításon való bemutatkozása után pedig ez a szám csak tovább nőtt, az Egyesült Államokban pedig kezdetét vette a plüssjátékláz, ami egészen az 1910-es évekig kitartott.

Google Patents A szabadalmi leírás – a jogvédelme 1909 októberében lejárt.

A vásárlók egy része nem játékként vagy lakásdekorációs elemként tekintett az Ithaca Cat helyett rövidesen már Tabby Cat néven árult termékre: az ugyanis annyira élethű volt, hogy sok gazda madárijesztőként használta a földjén, a rendőrségi épületekben pedig egereket akartak elriasztani vele.

Kérdés, hogy sikerrel jártak-e, az azonban biztos, hogy mindkét ötlet vicces látvány lehetett.

A teljes történetet a The Victorian Historian mutatta be:

Ajánlott videó

Olvasói sztorik