Élő Nagyvilág

Rakétarendszert és katonákat küld Izraelbe az USA

Cory PAYNE / DVIDS / AFP
Cory PAYNE / DVIDS / AFP

 Sok a halott egy izraeli légicsapás után Libanonban

Lakóházat ért egy izraeli légicsapás hétfőn Észak-Libanonban, legkevesebb huszonegy ember meghalt – közölte a libanoni Vöröskereszt.

Az izraeli hadsereg egyelőre nem erősítette meg a hírt, és azt sem tudni, hogy mi volt a légicsapás célpontja. A találat egy lakóházat ért Aito faluban, egy keresztények lakta körzetben, távol a Hezbollah síita fegyveres szervezet dél- és kelet-libanoni erősségeitől. A támadást egy nappal azután hajtották végre, hogy a Hezbollah drónokkal és rakétákkal támadt egy észak-izraeli katonai támaszpontra és megölt négy – tizenkilenc éves – katonát. A támadásban hatvanegyen megsebesültek.

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök hétfőn ellátogatott a támaszpontra és a támadásban megsebesült katonákhoz, és kijelentette: “kímélet nélkül folytatjuk a légicsapásokat a Hezbollah ellen Libanon minden részében, Bejrútot is beleértve”.

(MTI)

Borell: Izrael háborús fegyverként használja az éhínséget

A Gázába érkező humanitárius teherszállítmányok száma a háború kezdete óta a legalacsonyabb szinten van, Izrael az éhínséget tehát háborús fegyverként használja – mondta Josep Borrell uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő hétfőn, Luxembourgban.

Az EU-tagállamok külügyminisztereinek tanácskozására érkezve Borrell felhívta arra a figyelmet, hogy a Közel-Keleten a helyzet egyre súlyosbodik. Mint mondta,

vasárnap este, órákig tartó viták után az összes uniós tagállam megállapodott abban, hogy elítéli az ENSZ libanoni békefenntartó missziója (UNIFIL) elleni izraeli támadásokat.

„Sok európai vesz részt ebben a misszióban, munkájuk nagyon fontos. Teljesen elfogadhatatlan, hogy az ENSZ-csapatokat támadják az izraeli erők” – mondta.

Emlékeztetett, hogy nem az ENSZ főtitkára dönt arról, hogy ez a misszió megmarad-e, mert az ilyen jellegű döntéseket a szervezet biztonsági tanácsának kell meghoznia. Borrell arról is beszélt, hogy

  • Ciszjordániában és a Gázai övezetben a humanitárius helyzet egyre romlik,
  • a civilek elleni támadások és az izraeli telepesek erőszakos fellépése egyre fokozódik,
  • a dzsabálijai menekülttáborba egyre többen érkeznek.

„Úgy tűnik, hogy a háború folytatódni fog Libanonban. Ismét azonnali tűzszünetet kérünk az egész régióban, hogy elkerüljük a mindannyiunk számára drámai következményekkel járó háborút” – fogalmazott.

Borrell szerint a hétfői tanácskozáson a külügyminisztereknek mély vitát kell folytatniuk arról, mi legyen a következő lépés válaszul a közel-keleti helyzetre. „Értékelném, ha a tagállamok gyorsabban tudnának megállapodásra jutni ebben a kérdésben. Túl sokáig tart kimondani eléggé nyilvánvaló dolgokat. Teljesen nyilvánvaló, például, hogy el kell ítélni Izrael támadásait az UNIFIL ellen, különösen azért, mert sok európai katona vesz részt a misszióban” – mondta.

Borrell közölte, hogy a tanácskozáson részt vesz David Lammy brit külügyminiszter is, hogy uniós kollégáival együtt vitassák meg az Európai Uniót és az Egyesült Királyságot érintő kihívásokat. „Szomszédok vagyunk, partnerek, ugyanazok az aggodalmaink. Kiállunk Ukrajna mellett, Oroszországgal szemben. Ugyanaz az aggodalmunk a közel-keleti erőszak miatt. Mindketten azonnali tűzszünetre szólítunk fel Libanonban és Gázában” – mondta az uniós külügyi főképviselő. Meg fogják vitatni, milyen együttműködéseket tudnak kötni a biztonsági kérdésekben.

Négy izraeli katona vesztette életét egy hezbollahos drón miatt

Négy 19 éves katona meghalt, hét súlyosan megsebesült a Hezbollah, az Iránból támogatott libanoni síita terrorszervezet izraeli laktanya elleni dróntámadásában vasárnap este – jelentette az izraeli hadsereg (IDF) hétfő reggel az MTI tudósítása szerint.

Mintegy hatvan katona sebesült meg, amikor a robbanószerrel felszerelt támadó drón felrobbant a Goláni elit egység kiképzőtáborának ebédlője fölött Izrael középső részén, a Saron-vidéken fekvő Binjamina közelében. A Zijad 107 gyártmányú drónt Libanonból indították, és a légvédelem riasztása nélkül érte el a vacsorázó újoncokkal teli étkező helyiséget. Az IDF előzetes vizsgálata szerint két drónt indítottak Libanonból, s a másikat elfogták. Mindkettőt megfigyelték a határ átlépésétől, de a laktanyát elérőnek útközben nyoma veszett, ezért nem aktiválták a figyelmeztetést. A Hezbollah jelentkezett a támadás elkövetőjeként.

Az izraeli légierő repülőgépei és helikopterei üldözték a második drónt is, de az eltűnt a radarról valószínűleg azért, mert nagyon közel repült a talajhoz. Azért nem kapcsolták be a szirénákat, mert eltűnése után azt feltételezték, hogy lezuhant vagy elfogták.

„A háború kezdete óta foglalkozunk a drónfenyegetéssel, és jobb védelmet kell nyújtanunk velük szemben” – közölte Daniel Hagari, az IDF szóvivője az incidens után, és megígérte, hogy az eset kivizsgálása után levonják a tanulságokat.

Pénteken, jóm-kipúr előestéjén egy Libanonból indított drón egy idősek otthonát talált el Herzliában, Tel-Avivtól északra, de akkor senki sem sebesült meg. Október elején egy Irakból indított pilóta nélküli támadó légieszköz a Golán-fennsíkon csapott le egy laktanyára, ahol két katona életét vesztette és huszonnégyen megsebesültek.

Rakétarendszert és katonákat küld Izraelbe az USA

Fejlett rakétaelhárító rendszert küld az USA Izraelbe, hogy segítse az izraeli légvédelmet az esetleges iráni légitámadások ellen, amelyekre már két alkalommal sor került, először április 13-án, majd október 1-jén.

A THAAD-rendszert (Terminal High-Altitude Area Defense) fogják Izraelbe telepíteni, amelyet amerikai katonák fogják kezelni, ezért száz főnyi legénység is megy majd a rakétarendszerrel együtt – írta a CNN.

A THAAD a ballisztikus rakétákat képes elfogni akár nagyon nagy magasságban, és az amerikaiak szerint ez a rakétarendszer segíthet Izraelnek, hogy még jobban meg védhesse magát az esetleges iráni támadásoktól, amelyek egyébként túl nagy kárt eddig nem okoztak Izraelnek.

Olvasói sztorik