Két (egy részben, illetve egy teljesen) állami tulajdonú cégnél is be kellett tölteni az immáron pártalapításon munkálkodó Magyar Péter helyét a vezető testületben, ahonnan a kegyelmi ügyben elvérzett Varga Judit volt igazságügy-miniszter exférje a botrány kezdetén lemondott: az MBH Bank Nyrt. felügyelőbizottságában és a Magyar Közút Nonprofit Zrt. igazgatóságában. A nagyjából 50 százalékban Mészáros Lőrinc felcsúti milliárdos érdekeltségébe tartozó, bő 30 százalékban állami tulajdonú MBH Bankban a múlt heti közgyűlésen, amint előrejeleztük, a részvényesek teljes egyetértésben megszavazták új igazgatósági tagnak Kovács Árpádot, és egyben az auditbizottság tagjává is megválasztották.
A közgyűlési határozatot az MBH közzé tette, de cikkünk írásakor a hivatalos cégdokumentumokban még nem szerepelt Kovács neve. A változás átvezetéséhez formailag a tőzsdei cégeket felügyelő Magyar Nemzeti Bank engedélyező határozata szükséges.
A 76 éves Kovács Árpád végzettségét tekintve mérnök és közgazdász. Pályafutása alatt magas pozíciókat töltött be:
- 1996-ban kinevezték az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő szervezet igazgatóságának elnökévé,
- 1997-től 2009-ig az Állami Számvevőszék elnöke volt,
- 2012-től az idei év elejéig pedig a Költségvetési Tanács elnökeként működött.
Magyar Péter az MBH Bankon kívül – a Lázár János vezette Építési és Közlekedési Minisztérium által felügyelt – Magyar Közút Nonprofit Zrt. igazgatóságából is távozott a múlt hónapban. Mint megírtuk, a Közútnál február 12-én vették kézhez a lemondását, és egy nappal később már el is tűnt honlapról és fizetési listáról a neve.
A cégdokumentumok alapján a helyét rögvest be is töltötték Lázárék, ahogy az állami cég honlapjáról kiderül, oda is Kovács Árpádot kérte fel az állami tulajdonos. A cégbíróság február 12-étől jegyezte be Kovács Árpádot igazgatósági tagnak, és már szerepel is a vezető tisztségviselők februárban frissített listáján.
Egymás után tehát két, milliós tiszteletdíjjal járó céges pozíciót kapott Kovács Árpád, hiszen a Mészáros-banknál 1,5 millió forint, a Magyar Közútnál 1 millió 334 ezer forint a havi tiszteletdíj.
Ezeknél is nagyobb tisztesség érte az egykori ÁSZ-elnököt azzal, hogy hattagú stratégiai tanácsadó testületébe is felkérte Orbán Viktor. Itt az államtitkári illetménnyel azonos mértékű tiszteletdíj jár a tagoknak, ami jelenleg 2,3 millió forint.
Ez jóval több, mint az Orbán-kormány mezei minisztereinek járó 3 millió 95 ezer forintos illetmény. Ötmilliós bérre csupán három minisztert érdemesítettek, mint korábban megírtuk, a tavaly december végi adatok alapján a kiemeltek: Nagy Márton nemzetgazdasági, Csák János kulturális és Lantos Csaba energiaügyi miniszter.