Tudomány

Ősi maja városra bukkantak a dzsungel mélyén

PNC / Getty Images
PNC / Getty Images

Ősi maja település romjait fedezte fel egy cseh-szlovák régészeti expedíció a közép-amerikai Guatemalában – írja az MTI a Neuron Alapítvány keddi közleménye alapján.

Az észak-guatemalai Petén tartományban tavaly nyáron felfedezett település mintegy háromezer éves. Fénykorát Krisztus előtt 850 és Krisztus után 150 között élte, így az egyik legrégebbi maja városnak számít. A régészek a települést speciális légi felvételek alapján találtak meg, majd azokra alapozva a helyszínen ásatásokat végeztek.

A több mint hét négyzetkilométernyi területen paloták, épületek, szobrok, rituális helyek, csillagászati megfigyelő és más objektumok maradványait hozták felszínre. A szakértők szerint feltárt maradványok hozzájárulhatnak a maja kultúra történetének jobb megismeréséhez.

Az expedíciót Ladislav Silhán cseh, illetve Milan Kovác szlovák kutatók vezették. A cseh-szlovák kutatók a feltárt várost Yax Balamnak, azaz Első Jaguárnak nevezték el. A jaguár a maja kultúrában a hatalom szimbóluma volt, és kapcsolatban állt az alvilággal. A Yax Balam területén a szakemberek hét nagyobb építészeti együttest találtak, és a város mellett két kisebb települést is sikerült feltárni.

A jelentősnek minősíthető régészeti leletek kiértékelése a prágai jelentés szerint folyamatban van, a cseh-szlovák kutatók pedig Yax Balam háromdimenziós modelljének a létrehozásán is dolgoznak. Silhán elmondta, céljuk, hogy minél közelebb hozzák a mai emberekhez a világ egyik legrégibb civilizációjának értékeit.

Kapcsolódó
Lefejezett maja emberáldozatok csontjaira bukkantak
Összesen tizenhárom több mint ezeréves sírt fedeztek fel.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik