Megírtuk, hogy Schadl György, a végrehajtói kar elnöke 2021 szeptemberében, két hónappal a letartóztatása előtt Czine Ágnes alkotmánybíróval találkozott a NER-elit egyik kedvenc étteremében, a Várkert Bazárnál működő Felixben. A 24.hu által megismert nyomozati iratokból most az is kiderült, hogy Schadl elfogása után másfél hónappal az ügyészség indítványára a bíróság engedélyezte az alkotmánybíró végrehajtóként dolgozó gyerekeinek lehallgatását.
A dokumentumok szerint a Budai Központi Kerületi Bíróság 2021. december 15. és 2022. március 14. közt engedélyezte az információs rendszer titkos megfigyelését, vagyis Fiedler Bálint és Fiedler Laura önálló bírósági végrehajtó lehallgatását. Erre tehát azután került sor, hogy Schadl már letartóztatásban volt.
A Központi Nyomozó Főügyészség indítványa alapján a megfigyelésre azért volt szükség, mert a nyomozás adatai szerint a
rövid ideje végrehajtónak kinevezett érintettek bizalmas viszonyt tartanak fenn Schadl Györggyel és feleségével.
Mint írták, adat merült fel arra, hogy Fiedler Bálint közreműködhetett abban, hogy R. R. (a későbbi harmadrendű vádlott) és társai jogtalan előnyhöz jussanak. A. T. ötödrendű vádlott a nyomozati vallomásában ugyanis arról beszélt, hogy Fiedler mások mellett egy nagy értékű felszámolási ügy rendezésében próbált segédkezni, és több, Schadlt érintő üzleti tárgyaláson is jelen volt. Emellett az ügyészség szerint Schadl eljárás alá vonását követően Fiedler Laura és Schadl György felesége (a későbbi tizenhetedrendű vádlott) „konspirált körülmények közt” találkozhatott.
A testvérek közül Bálint neve bukkan föl többször a nyomozati iratokban, például a 2020-ban alapított – Zalaegerszegen, majd Szolnokon működő – végrehajtói irodájának adatait is lekérték a nyomozók a cégadatbázisból, hasonlóan azon végrehajtókéhoz, akiket később megvádoltak. Ugyanakkor a nyomozati anyagokban nem találtunk feljegyzést arról, hogy Fiedlert akár csak tanúként meghallgatták volna. Továbbá a három hónapon át tartó lehallgatásának jegyzőkönyvei sem szerepelnek a lapunk által megismert iratokban. Az viszont Schadl naplóbejegyzései alapján kiderült, hogy sűrűn találkoztak Fiedlerrel, például a már említett Felix étteremben vagy az Intercontinental Hotelben – akkor is, amikor Fiedlert még ki sem nevezték végrehajtónak.
Fiedler Bálintot telefonon értük utol, ám nem kívánt válaszolni kérdéseinkre. Így tőle sem tudtuk meg, hogy kihallgatták-e nyomozók, hogy milyen kapcsolat fűzi Schadl Györgyhöz, illetve azt sem, hogy tudott-e arról, hogy három hónapon át lehallgatta az ügyészség a telefonját.
Testvére, a 2018-ban végrehajtónak kinevezett Fiedler Laura szintén azt közölte, hogy nem kíván foglalkozni megkeresésünkkel. Így az ő esetében sem tudtuk tisztázni, hogy kihallgatták-e. Arról sem tudtuk kérdezni, miként került kapcsolatba Völner Pál fiának cégével, amelytől végrehajtói irodája a korábbi székhelyéül szolgáló ingatlant bérelte. Igaz, korábbi cikkünket követően a Fiedler testvérek és Czine Ágnes ügyvédje a lapunknak küldött levelében a többi közt kitért rá, hogy Fiedler Laurának semmilyen érdeke nem fűződött ahhoz, hogy éppen arra az ingatlanra kössön bérleti szerződést, csupán „az esztergomi szűk ingatlanpiacon ezt találta alkalmasnak irodája kialakítására”. Mint megírtuk, a megvádolt volt igazságügyi államtitkár, Völner Pál képviselői irodája is ugyanabban az ingatlanban volt.
A nyomozati anyagok közt Fiedler Laura lehallgatásának jegyzőkönyveit sem leltük, sem azt, hogy akár tanúként kihallgatták volna.
Korábban édesanyjuk, Czine Ágnes sem árulta el kérdésünkre, hogy miről egyeztetett Schadl Györggyel két hónappal annak letartóztatása előtt. Az alkotmánybíró konkrét kérdésünket figyelmen kívül hagyva mindössze annyit közölt, Schadl a végrehajtói kart képviselte a jogászi hivatásrendek részére rendezett számos szakmai rendezvényen, konferencián is, ahol ő is jelen volt, és több alkalommal találkozott vele. Az éttermi megbeszélésük részleteiről nem beszélt.
Korábbi cikkünkben kitértünk arra, hogy a Fiedler testvérekről egy tisztázatlan eredetű feljegyzés is készült, amit szintén tartalmaz a Schadl–Völner-ügy nyomozati anyaga. E szerint Fiedler Laura szoros barátságot ápol Schadl szintén megvádolt feleségével, együtt végeztek a Károli Gáspár Református Egyetemen, és – miként a nyomozati iratban fogalmaznak – „sülve-főve” együtt voltak a végrehajtói kar rendezvényein, így az esztergomi végrehajtó közvetlenül értesülhetett a kar ügyeiről. Egy nyomozati feljegyzés alapján Fiedler Bálint is „láthatóan kiváló kapcsolatot ápolt” Schadl Györggyel.
Schadl György feleségét is megfigyelték a nyomozók, és a találkozóiról feljegyzések készültek, miután a férjét letartóztatták. Az egyik irat szerint Schadlné tavaly márciusban egy végrehajtóval találkozott, és egy bizonyos Bálintról és Lauráról beszélt neki. Schadl felesége arról panaszkodott, hogy Laura anyja megüzente neki a lányán keresztül, hogy szedje le a Facebookról a közös fotóikat. Azonban – mint mondta – Bálint és Laura „nem így gondolkozik”. Ezután azt ecsetelte, hogy
amikor férje pozícióban volt, lehetett élvezni a környezetét, ám most, hogy szarban van, ciki lett az egész.
Az nem derül ki minden kétséget kizáróan a feljegyzésből, hogy Bálint és Laura kicsoda, azaz csak valószínűsíthető, hogy Fiedlerékről és édesanyjukról, Czine Ágnesről van szó.
Az elmúlt évek egyik legsúlyosabb korrupciós ügyének tárgyalása februárban kezdődött el. Az ügyészség Schadl Györgyre tíz, Völner Pálra nyolc év börtönt kért beismerés esetére. Előbbire 200, utóbbira 25 millió forint pénzbüntetés kiszabását is indítványozták, továbbá mindkettőjüknél tíz év közügyektől eltiltást, a jogi végzettséghez kötött foglalkozástól végleges hatályú eltiltást kértek, valamint vagyonelkobzást a jogtalan gazdagodásuk erejéig. Az előkészítő ülésen mindketten tagadták bűnösségüket.
A fő vádpont lényege szerint Schadl jogtalan előnyként rendszeresen pénzt – 2021 nyaráig legalább 83 millió forintot – adott át Völner Pálnak, aki ezért a pozíciójából eredő befolyását Schadl érdekeinek megfelelően gyakorolta. Az ügyészség szerint a végrehajtók elnöke hét társával előzetesen megállapodott abban, hogy eléri, önálló bírósági végrehajtói kinevezést kapjanak, amiért cserébe a végrehajtói irodájuk működéséből őket illető osztalékot részben vagy egészében visszakérte tőlük. Egy kivétellel mindegyik megvádolt végrehajtó beismerte bűnösségét, ami igencsak megnehezíti Völner és Schadl védekezését.