Ellentétben azzal, ami az interneten kering, az új kínai koronavírust nem a kínai vagy az amerikai hadsereg fejlesztette ki egy laboratóriumban. Az albánok szervezete nem immunis genetikailag a fertőzésre, ahogy Bojko Boriszov bolgár miniszterelnöknek sincs misztikus aurája, ami megvédi őt a betegségtől, még akkor sem, ha egy jósnő erről beszélt a bolgár állami televízióban.
A 14. századi pestisjárvány idején senki nem tudta, honnan ered a betegség, mégis sokan a zsidókat vádolták azzal, hogy kutakat mérgeztek, és így akarták átvenni az irányítást a bolygó felett. Az egyes becslések szerint közel 50 millió áldozatot követelő spanyolnátháról egy évtized elteltével derült csak ki, hogy mi okozta, de sokan ezt követően is a német hadseregre fogták a járvány kirobbantását, mondván, ők fejlesztették ki a kórokozót az I. világháborúban. Aztán ott volt a keletnémet burgonyabogár-vész az 1950-es években, akkor csaknem minden ültetvény megfertőződött valamilyen mértékben, a kormány pedig az amerikaiak vádolta meg, amiért rájuk eresztették a kórokozókat.
Számtalan hasonló történelmi példát lehetne még említeni az összeesküvés-elméletekről, ezek sorához csatlakozik most a koronavírus-járvány is. A különbség csupán annyi, hogy felgyorsult világunkban a fals információk sokkal gyorsabban terjednek, így még nagyobb nyomás nehezedik az emberre, hogy elveszítse a józan ítélőképességét.
Biológiai fegyver
Amerikában és Kínában az egyik leggyakrabban előkerülő konspirációs elmélet az, hogy a koronavírus valójában egy biológiai fegyver, amit laboratóriumban fejlesztettek ki. Az egyetlen különbség (vagy ha úgy vesszük, hasonlóság) a két teória között, hogy a felek egymást vádolják, beleértve már magas rangú politikusokat is.
Múlt héten Zhao Lijian, a kínai külügyminisztérium szóvivője egy váratlan fordulattal a Twitteren ment neki az Egyesült Államoknak azzal a kijelentésével, hogy az amerikai hadsereg vitte Vuhanba a koronavírust.
A támadásokra reagálva Donald Trump a Twitteren a napokban azt írta, hogy le fognak számolni a kínai vírussal. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) korábban többször is figyelmeztetett, hogy se Kínával, se Vuhannal ne azonosítsa senki a betegséget, mert az kirekesztő. Az elnök mégis szándékosan így nevezte a kórt, diplomáciai feszültséget szítva a két fél között.
A nyugdíjasokat akarják megölni a koronavírussal
A fenti elmélet egy másik verziója az, hogy a koronavírust a kínai kormány fejlesztette ki titokban, mert így szeretné megtizedelni a nyugdíjasok számát és csökkenteni az általuk jelentett kiadások mértékét. A teória fő alapját az adja, hogy Kínában a társadalom kezd elöregedni, exponenciálisan nő a nyugdíjasok száma, és így egyre többe kerülnek az államnak, a másik pillér pedig az, hogy az országban elég átláthatatlanok a biobiztonsági előírások. A kettő együtt pedig már épp elég volt az összeesküvés-elméletek gyártóinak, hogy szabadjára engedjék a teljesen valótlan pletykákat.
Vádaskodás ide vagy oda, a tudósok mindannyiunk nagy szerencséjére az igazságot keresik ahelyett, hogy egymásra mutogatnának, így mostanra kiderült, semmi valóságalapja nincs annak, hogy laboratóriumi fejlesztés lenne a koronavírus. A Nature Medicine nevű friss tanulmányban azt írják, a vírus mechanizmusa annyira szofisztikált, hogy biztosan természetes után fejlődött ki, és nem genetikailag módosított, vagyis a spekulációkkal semmi értelme foglalkozni.
Az állatövi jegyek nincsenek harmóniában
Az utóbbi hetekben sebesen terjedt az az előbbieknél ezoterikusabb teória is, hogy a kínai koronavírus-járvány kirobbanásához két állatövi jegy diszharmonikus átmenete vezetett.
Kínában a hivatalos kommunikáció szerint néhány napja valóban nincs új helyi fertőzött, de számos drasztikus intézkedés még ma is hatályban van, tehát az élet egyelőre továbbra sem lesz a régi.
Kínai orvoslás, alkohol, háziállatok
Január végén a People Daily’s kínai állami lap közölte egy cikket, hogy a Shuanghuanglian névre hallgató tradicionális kínai gyógyszer jelentősen erősíti az immunrendszert, és alkalmazásával az influenzavírust gyakorlatilag nem lehet elkapni. Bár a koronavírussal kapcsolatban semmilyen tudományos kutatás nem áll rendelkezésre a gyógyszerről, Ausztráliában is gyorsabban elfogyott a polcokról, mint a WC-papír.
Li Lanjuan kínai epidemiológus a járvány kellős közepén kezdte el terjeszteni azt az álhírt, hogy a 75 százalékos etanol hatásos a vírus elleni védekezésben. A koronavírus-koktél napokig az egyik legfelkapottabb trend volt a keresőkben, rengetegen próbálták megtudni a receptet, pedig semmit nem ér. Li később azzal védekezett, ő csak azt mondta, hogy az alkohol fertőtlenít és nem sarkallt senkit több alkohol fogyasztására.
Miután kiderült, hogy feltehetően a denevérek a koronavírus eredeti hordozói, a közösségi médiát letarolta az a pletyka, hogy a háziállatok is terjeszthetik a fertőzést. Bár voltak olyan hírek, hogy Tiencsin városában egy kutya tényleg megfertőződött, a WHO szerint nincs bizonyíték arra vonatkozóan, hogy az ebek és macskák elkaphatják és továbbadhatják a betegséget.
Ne gondoljuk túl
Sir Francis Galton brit statisztikus sok mindent letett az asztalra az életében, többek között ő gondolta ki a szórás elméletét, de számos felfedezés fűződik még a nevéhez. Egy konkrét megfigyelése pedig kiváltképp köthető a koronavírus-járványhoz, és az ehhez kapcsolódó hírekhez is.
1906-ban Galton részt vett egy vidéki vásáron, ahol végignézett egy versenyt, melynek lényege az volt, hogy 800 ember megpróbálta kitalálni a tömegét egy ökörnek. A polihisztor arra volt kíváncsi, milyen pontosan tippelnek az emberek.
Arra jutott, hogy bár személyekre bontva a becslések egyáltalán nem voltak pontosak, ha átlagot vont a 800 fő tippjéből, az szinte teljesen pontos volt. Az ökör tömege 1198 font, a tippek átlaga pedig 1197 font volt.
Fotó: GettyImages