Donald Tusk szerdán a Twitteren azt is közölte, hogy az újabb halasztásra a rendezetlen kilépés elkerülése érdekében van szükség. Hozzátette: írásbeli eljárást fog javasolni egy EU-csúcstalálkozó ismételt összehívása helyett.
Boris Johnson brit miniszterelnök kedd este bejelentette, kormánya szünetelteti a Brexit feltételrendszerét rögzítő megállapodás ratifikációs folyamatát, miután a londoni parlament alsóháza elfogadta a szerződés általános alapelveit, de leszavazta az annak jóváhagyására kidolgozott rendkívül feszes menetrendet.
David Sassoli, az Európai Parlament elnöke is hasonlóan gondolkodik: szerdán “tanácsosnak” nevezte a brit kérelem pozitív elbírálását, aláhúzva, az lehetővé tenné, hogy a szigetország tisztázza álláspontját.
Following #Brexit votes in Westminster, UK gov’s request for extension until January 31 remains. I think it is advisable that the @EUCouncil accepts this extension. This will allow UK to clarify its position and @Europarl_EN to exercise its role https://t.co/7cd0YnNbTW pic.twitter.com/aqIqw7lLR4
— David Sassoli (@EP_President) October 23, 2019
Diplomáciai források szerint a huszonhetek brüsszeli EU-nagykövetei szerda délután összeülnek a friss fejlemények értékelése céljából, ugyanakkor valószínűtlen, bár nem kizárható, hogy döntés születik a halasztás hosszáról vagy esetleg egyfajta rugalmas megoldásról.
Johnsont törvény kötelezte arra, hogy a jelenleg érvényes, jövő csütörtöki határidő kiterjesztését kérelmezze 2020. január 31-éig, és bennfentes tisztségviselők szerint Tusk ezen dátum jóváhagyását kezdeményezi, mások viszont azt közölték, hogy több tagállam, köztük Franciaország is rövidebb halasztást tartana megfelelőnek. Bármilyen döntést egyhangúlag kell meghozniuk a huszonhetek állam- és kormányfőinek.
A szakértők többsége gyakorlatilag kizártnak tartja, hogy az Egyesült Királyság október 31-én kilép az Európai Unióból.
Kiemelt kép: Philipp von Ditfurth/dpa