Előzmények
- Vasárnap este több ellenzéki képviselő is az MTVA székházában töltötte az éjszakát, ahol azt szerették volna elérni, hogy a közmédiában adják le a rabszolgatörvény elleni tüntetők követeléseit.
- Hétfőn reggel Hadházy Ákos és Szél Bernadett független országgyűlési képviselőt is kidobták az állami tévé épületéből.
- A nap folyamán több politikus ellen is fizikai erőszakot alkalmaztak a biztonsági emberek, Varju László DK-s politikust kórházba is kellett szállítani sérülései miatt.
- Az MTVA vezérigazgatója birtokvédelmi eljárást kért, a III. kerületi jegyző pedig eleget is tett ennek, így hétfő délután rendőrök szólították fel távozásra a képviselőket. Ennek hátteréről ide kattintva olvashat.
- És eljött az este, amikorra újabb tüntetést szervezett a teljes parlamenti ellenzék (a Mi Hazánk kivételével), valamint a Momentum Mozgalom az állami média Kunigunda utcai székháza elé.
„Szintet lépett az erőszak rendszere”
A demonstráció 18 órakor kezdődött a politikusok beszédeivel, de ekkor még csak szállingóztak a helyszínre az emberek.
Hadházy Ákos arról beszélt, a hatalom lelkébe tapostak, ami a hatalomnak nagyon fáj, és nagyon félnek. Szerinte lejárató gépezetet működtetnek, amely elhallgattatja és bünteti a rendszer kritikusait, amikor rágalmazzák őket az emberek előtt. Az MTVA-t a hatalom legfontosabb bástyájának nevezte.
Őt a felszólalások sorában Tóth Bertalan MSZP-elnök követte, aki ellenzéki együttműködés kialakulásáról beszélt. A harmadik kétharmad után nekik is dilemmát jelentett, hogy mit tudnak tenni, mi a szerepük ebben a parlamentben. Ahogy sok ember apátiába süllyedt, ők is érezték, hogy ez így nem mehet tovább, leszavazzák, megalázzák őket, nem foglalkoznak velük. Ezért döntöttek úgy, hogy erőszak nélkül, de átlépik azokat a szabályokat, amiket az egyeduralkodó Fidesz egyetlen pártként hozott.
Székely Sándor kijelentette, nem fogják hagyni, hogy azt csinálnak az emberekkel, amit akarnak, Szabó Timea úgy fogalmazott, ha kell, hetekig az MTVA-nál lesznek, ha nem olvassák be a követeléseket, Szél Bernadett pedig azt hangsúlyozta, szintet lépett az erőszak rendszere, nem szabad úgy csinálni, mintha vasárnap nem változott volna valami meg.
A tüntetők közben skandálásba kezdtek, többször felhangzott a „Mocskos Fidesz”, az „Összefogást”, és a „Bajszos szar” rigmus is.
A rendezvény hivatalos része 19 óra után nem sokkal véget is ért, de előtte azt kérték a résztvevőktől, hogy mindenki emelje fel világító telefonját, hogy Papp Dániel, az MTVA vezérigazgatója is lássa a sötét szobájából, mennyien vannak.
A képviselők kijöttek, a tüntetők megindultak
Megjelent az eseményen Márki-Zay Péter hódmezővásárhelyi polgármester is, aki azért érezte fontosnak, hogy elmenjen a tüntetésre, mert nem csak budapesti problémáról van szó, szeretné, ha éreznék az emberek, hogy a vidékiek is velük vannak.
Ahhoz képest, hogy milyen sokan elmentek, rengetegen érkeztek, és a polgármestert már közel kétezren hallgatták. Ekkor gyulladtak meg az első füstbombák, a rendőrök felhúzták a sisakokat, a tüntetők közül pedig páran a könnygáz ellen bevethető maszkot.
Mire Márki-Zay a beszéde végéhez ért, az összes képviselő elhagyta az MTVA épületét, mert úgy látták, nem volt már értelme tovább ott lenni. Ők egymás után szóltak néhány lelkesítő mondatot a tömeghez.
Azt skandálták,
Kálmán Olgát adásba, Orbánt meg a Dunába.
De ha már nem olvasták be adásban a követeléseiket, felolvasták azokat a Hír TV épülete előtt.
Ezután útba ejtették a Ripostot, a Flórián térnél pedig a Figyelő szerkesztőségébe botlottak, ahol a „ki nem ugrál, Schmidt Mária, hej-hej” dallam csendült fel. Így jutottak el a Mediaworkshöz, ahol meglehetősen nagy volt a rendőri készültség.
23 óra körül a Momentum visszaindult az MTVA székházhoz, de alig pár százan tartottak velük.
Kiemelt kép: Marjai János / 24.hu