A Keenan J. Piper, a seattle-i Svéd Orvosi Központ munkatársa kollégáival csapat egy krónikus arcüreg-gyulladásos nőt vizsgált – írja az IFLScience. A szakértők azt javasolták a páciensnek, hogy víz segítségével próbálja meg kitisztítani az arcüregét és az orrüregét, a beteg azonban steril folyadék helyett olyan csapvizet használt, amely egy boltban vásárolt szűrőn ment keresztül.
Nagyjából egy évvel később különös tünetek, például orrjárat körüli kiütések jelentkeztek a nőnél. Miután rohamot kapott, kognitív képességei pedig jelentősen romlottak, az orvosok úgy döntöttek, alaposabb vizsgálat alá vetik az agyát.
A CT felfedte, hogy a páciens koponyájának hátuljában egy 1,5 centiméteres seb található. Mivel az elváltozás közönséges agytumornak tűnt, ezért műtéttel akarták kezelni. Az operáció során viszont a sebészek valami megdöbbentőt találtak.
Mikor a nőt műtöttem, az agyának egy nagyjából golflabdányi része véres pép volt
– nyilatkozta Charles Cobbs, a csapat tagja. A páciens agyszövetéből vett mintát elemezve utóbb kiderítették, hogy a beteg agyát egy igen ritka agyevő amőba, a Balamuthia mandrillari támadta meg. A betegen a szakértők már nem tudtak segíteni, nagyjából egy hónappal az operáció után meghalt.
A kórokozó világszerte fellelhető a talajban és az édesvízben. Feltételezhető, hogy a nőt azután fertőzte meg az egysejtű, hogy arcüregét csapvízzel tisztította ki. Az orr és a környező területek vérellátását kihasználva ugyanis az amőba a páciens agyáig is eljuthatott. Bár nagyon ritka, hogy ily módon alakuljon ki fertőzés, a nő korából adódóan könnyebben megbetegedhetett.
Ha az embernek megfelelően működik az immunrendszere, kifejezetten kis eséllyel támadhatja meg az amőba: világszerte eddig mindössze 200 esetet regisztráltak, ebből 70-et az Egyesült Államokban. A fertőzés ugyan kifejezetten ritka, ha egyszer kialakul a betegség, csupán a páciensek 10 százaléka éli túl.
Kiemelt fotó: Pixabay