A culture szót minden évben rengetegen nézik meg az online szótárban az iskolakezdés hónapjában, ám idén az érdeklődés a félév vége felé újra a csúcson volt. A szót a tavalyihoz képest 15 százalékkal többen keresték meg – mondta Peter Sokolowski, a Merriam-Webster egyik szerkesztője.
“A kultúra szó igazi kaméleon. Ahogy összekapcsolják egy másikkal, rögtön új jelentést kap: fogyasztói kultúra, az erőszak kultúrája” – magyarázta Sokolowski. Hozzátette: a politikában és a kormányzásban beszélnek a transzparencia kultúrájáról, a sportban a győzelem kultúrájáról, de vonatkozhat egészen specifikus területre, ilyen például a vizsgára készülés kultúrája.
Máshol új “divatszavak” arattak
A brit Oxford szótár már korábban megválasztotta az év szavát, szerintük ez a vape, az elektromos cigaretta gőzének belégzése és kifújása. A Dictionary.com online angol szótár szerint a kitettséget jelentő exposure az év szava, aktualitását az Ebola-járvány adta.
A Merriam-Webster döntése egyrészt azon alapult, hogy mely szavak keresésénél tapasztaltak jelentős emelkedést az elmúlt évhez képest, másrészt azon, hogy mely szavak iránt mutatkozott – például valamilyen esemény miatt – kiemelkedő érdeklődés.
A második helyre a nosztalgia (nostalgia) került, valószínűleg azért, mert sok nevezetes esemény félévszázados évfordulóját ünnepelték idén: 1964-ben fogadták el az Egyesült Államokban a polgárjogi törvényt, amely egyenlő jogokat biztosított feketéknek és fehéreknek, ekkor született a Ford Mustang, és ebben az évben lépett először amerikai földre a Beatles.
Az év szavainak listáján a nosztalgia után következett az alattomos (insidious), az örökség (legacy), a feminizmus (feminism), majd egy gyorséttermi reklámból híressé lett francia kifejezés, a je ne sais quoi (jelentése: nem tudom, mi), az innováció (innovation), a meg nem engedett (surreptitious), az autonómia (autonomy) és a morbidity (betegeskedés)