A Stop Soros törvénycsomag visszaélés a jogalkotói hatalommal és sérti a jogállamiság alkotmányos alapelvét. Az Eötvös Károly Intézet elemzése szerint a javaslat valódi célja a kormánykritikus civilek elnémítása, az emberi jogok védelmének betiltása.
A törvénycsomag alapján bármely egyesületre, alapítványra rásüthető, hogy „migrációt támogató szervezet”, az emberi jogok védelme, a kormánykritikus vélemény a belügyminiszter engedélyéhez kötött, engedély híján büntethető.
A jogvédő szervezet szerint a „Stop Soros” kifejezés önmagában ellentmond annak, hogy a törvények megkülönböztetés nélkül mindenkire vonatkoznak, általánosan kötelező szabályokat írnak elő.
A migrációt támogató magatartások körének meghatározása nem felel meg az alkotmányos követelményeknek, a felsorolt példák (jogvédelem, jogi képviselet, migrációt támogató vélemény) csak egyértelművé tette, hogy a szankció súlyosan sérti a véleményszabadságot és a védelemhez való jogot.
Az egyesülési szabadság alanyi jog: gyakorlása, a civil szervezetek működése nem függhet az állam engedélyétől.
Az intézet szerint ezt sérti a belügyminiszter engedélyezési hatásköre, amely keretében – nemzetbiztonsági kockázatra hivatkozva – szabadon dönthet úgy, hogy egy civil szervezet folytathatja-e egyébként jogszerű tevékenységét. A miniszter bármely magyar állampolgárt kitilthat úgy a nyolc kilométeres határsávból, hogy döntését bíróság sem vizsgálhatja felül.
Az Eötvös Károly Intézet szerint világossá kell tenni, hogy a törvény most ugyan a civil szervezetek jól azonosítható körét támadja, de kormány később bárki ellen fordíthatja, ha úgy találja, hogy bármilyen kritikája nehezíti a harcát a migráció ellen,
hiszen aki nincs velük, az ellenük van.
Erre a törvényjavaslat jelenlegi szövege módosítás nélkül is alkalmas – közölte az Eötvös Károly Intézet.