Erős kilengések voltak a kereskedés első két órájában a milánói tőzsdén, az irányadó tőzsdeindex több mint 4 százalékos sávban mozgott annak következményeként, hogy a “nem” szavazatok többségével zárult az alkotmányos népszavazás.
Az FTSE MIB-40 index 2,14 százalékos mínuszban, 16 722,50 ponton nyitott, napi mélypontján 2,55 százalékos veszteségben, napi maximumán viszont 1,55 százalékos nyereségben, 17 352,50 ponton állt.
Több banki papír kereskedése a 4-6 százalékos negatív tartományban indult el, a legnagyobb bajban lévő pénzintézet, a Monte dei Paschi részvényeit rövid időre felfüggesztették az árfolyam több mint 10 százalékos zuhanása miatt. A befektetők attól tartanak, hogy a bank megmentését célzó ötmilliárd eurós feltőkésítési terv kérdésessé válik.
Az ország szuverén államadósságának díjazása a reggeli órákban romlott, a 10 éves államkötvények hozama a december elsejei 1,7-ről 2,07 százalékra emelkedett, de nem érte el a novemberben megütött, 14 havi csúcsot jelentő 2,17 százalékot.
Dél körül már jobb volt a helyzet
Délelőtt negyed 12-kor a milánói tőzsdeindex már 0,38 százalékos pluszban állt. A pénzügyi vállalatok részvényei vegyesen teljesítenek, néhányan, köztük a Banca Mediolanum (+2,42 százalékos), a Generali (+0,24 százalékos) és az UBI Banca (+0,58 százalékos) nyereségben, de a többség inkább jelentős veszteségben forog. Az Unicredit 4,03, a Banco Popolare 2,92, a Mediobanca 2,16, az Intesa Sanpaolo pedig 1,03 százalékot veszített értékéből.
A vezető nyugat-európai tőzsdék pillanatok alatt túljutottak az első sokkon: a mérsékelten veszteséges nyitás után meredek emelkedés indult el, és délelőtt fél 12-kor a londoni értéktőzsde fő mutatója, az FTSE-100 index 0,40 százalékos, a frankfurti DAX-index 1,53 százalékos, a párizsi CAC-40 index pedig 1,25 százalékos pluszban állt. Az euróövezeti vállalatok gyűjtőindexei közül az EuroStoxx50 1,26 százalékkal nőtt.
Az árfolyamokat is megtépázta
Mint írtuk, hajnalban mélypontra került a forint a dollárral szemben, és a mélybe zuhant az euró is a szavazás után. Olaszország és az euróövezet egésze is képes lesz kezelni azt a politikai megrázkódtatást, amelyet Matteo Renzi olasz miniszterelnök lemondása jelent – vélekedett Pierre Moscovici gazdasági és pénzügyekért felelős uniós biztos hétfőn Brüsszelben.