Hillary Clinton, a demokraták elnökjelöltje helyi idő szerint pénteken egy washingtoni sajtótájékoztatón beszélt az elektronikus levelezése körül tavaly kipattant botrányról, arról, hogy külügyminiszterként nem a biztonságos külügyi, hivatalos szerveren, hanem a privát e-mail-szerveréről bonyolította le hivatalos levelezése egy részét.
Elismerte, nem volt helyes így tennie, de azt állította, hogy a nyilvánosságot nem vezette félre, és a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) meghallgatásán is ugyanazt mondta, mint amit a nyilvánosság előtt.
Hónapokon keresztül azt ismételgette ugyanis, hogy nem kapott titkosított információkat tartalmazó elektronikus levelet a magánszerverére, miközben James Comey, az FBI igazgatója a kongresszusi meghallgatásán nem ezt erősítette meg.
Comey július 7-én, a képviselőház egyik bizottsága előtti meghallgatásán azt mondta,
nincs alapja arra a következtetésre jutni, hogy Clinton ne mondott volna igazat
az FBI munkatársainak. Azt mindenesetre hozzátette, a korábbi külügyminiszternek a titkosított üzenetekről szóló, nyilvános állítása “nem volt igaz”.
Clinton ugyanakkor a héten két újabb televíziós interjúban is azt állította, hogy az FBI igazgatója igaznak, és a nyilvánosság előtt elmondottakkal azonosnak mondta a meghallgatásán elhangzottakat.
Amit az FBI-nak mondtam… megfelel annak, amit a nyilvánosság előtt is elmondtam. De lehet, hogy rövidzárlatot kaptam a magyarázatkor, így most megpróbálom megvilágítani a helyzetet
– fogalmazott pénteken Hillary Clinton, amikor a Fox News Sunday televízióban elhangzott beszélgetésről kérdezték. Hozzátette, az interjút készítő újságíróval, Chris Wallace-szal “elbeszéltek egymás mellett”.
Ugyanakkor elismerte, valóban nem volt helyes magánszerverről lebonyolítani a hivatalos levelezését, ezért vállalja is a felelősséget. Azt is elismerte, hogy kihívást jelentene számára egy olyan országot vezetnie, amelyben a legtöbb amerikai nem bízik benne. Leszögezte, komolyan veszi azt a munkát, amelyet el kell végeznie ahhoz, hogy megbízzanak benne.
Hillary Clinton ugyanakkor arra is rámutatott, egy széles körű választási győzelem megadná számára azt az alapot, amellyel átviheti terveit a kongresszuson a republikánusok támogatásával.
A volt külügyminiszter az alacsony népszerűségi rátája miatt ellenfeleit okolta. Clinton republikánus vetélytársáról, Donald Trumpról azt mondta,
Amerika jobb, mint Donald Trump, s nekünk fel kell emelni szavunkat ellene.
Közben a pénteken nyilvánosságra hozott újabb közvélemény-kutatások változatlanul Clinton jelentős előnyét mutatják a milliárdos előtt, és immár a déli Georgia államban is 44:40 arányban vezet. A Real Clear Politics nevű, elnökválasztást figyelő honlap által összesített felmérések átlaga azt mutatja, hogy Hillary Clintont jelenleg 6,8 százalékkal többen támogatják, mint Donald Trumpot.
(MTI)