Mester Ákos, a 168 óra főszerkesztője a közéleti hetilap eheti számában jelentette be, hogy április elsejével távozik a lap éléről, amit 1989 óta irányított.
Több évtized van mögöttem a rádiós pályán, utána több mint 27 újságévfolyam, itt az ideje abbahagyni
– írja Mester a lapban.
A 168 óra kiadóját, a Telegráf Kft.-t tavaly októberben vásárolta meg az újonnan alapított Brit Media Kft., amely nem sokkal korábban a Klubrádióban is kisebbségi tulajdonrészt szerzett. A kft. az első sajtóhírek alapján az Origo-t is szerette volna megvenni, de erre nem került végül sor. Emellett tudható, hogy a belga alapítványi hátterű cég tovább is terjeszkedne a magyar médiapiacon, valamint, ahogyan arról beszámoltunk, nemrégiben tartalomfejlesztési partnert is választott magának, hogy a portfóliójába tartozó médiumokat továbbfejlessze.
A 168 óra kiadójának tavaly őszi tulajdonosváltásakor egyébként még azt írták, hogy a szerkesztőséget továbbra is az alapító főszerkesztő, Mester Ákos fogja irányítani, egyúttal a Brit Média kötelezettséget vállalt arra, hogy nem változik a lap politikai irányultsága, társadalmi érzékenysége, kritikus hangvétele. Mester most ezzel kapcsolatban azt írta, hogy “bízom abban, hogy a nagyobb szerkesztőségből jó közösség lesz, a 168 Órából pedig – régi személyiségjegyeit és kritikus hangját megőrző – érdekesebb, dinamikusabb újság”.
A lap megújulásáról a kiadó a holnapi napon sajtótájékoztatón számol be – ezen egyébként előreláthatólag Mester is részt vesz majd. A meghívó alapján személyi, formai és tartalmi változásokról is szó lesz, valamint az új tulajdonos további fejlesztési elképzeléseit is ekkor fogja bemutatni.
A távozó főszerkesztő a lapban és az online is megjelent, “Ennyi volt” című búcsúcikkében úgy fogalmazott:
“Nem tudom, Önök hogy vannak vele, de én úgy nézek vissza az elmúlt évtizedekre, mintha közösen vettünk volna részt egy különös közéleti körutazáson. Megtisztelő számomra, hogy ezen a kalandos úton az Önök kalauza lehettem.”
A Pulitzer-emlékdíjjal, valamint Sánta Kutya díjjal, Táncsics Mihály-díjjal és Bossányi Katalin-díjjal is kitüntetett Mester Ákos 1964-1994 között a Magyar Rádió munkatársaként, riporterként, műsorvezetőként és szerkesztőként kezdte pályafutását, majd 1971-1994 között a 168 Óra című rádióműsor egyik alapítója és felelős szerkesztője volt, de 1994 márciusában elbocsátották. 1982-1990 között a Magyar Televízió műsorvezetője volt.
A 168 órát tavaly megvásároló kevesebb mint egy évvel ezelőtt, 2015 júniusában 3 millió forint törzstőkével alapított, törökbálinti székhelyű Brit Media a belga székhelyű Brit Europe Foundation többségi, valamint Megyeri András Jonatán kisebbségi tulajdonában álló vállalkozás. A Brit Media ügyvezetője Megyeri András Jonatán 2012-ig üzletfejlesztési igazgató volt a TV2-ben, korábban pedig a Viasat kereskedelmi igazgatójaként tevékenykedett. Megyeri András Jonatán emellett a Bét Sálom Zsinagóga körzeti elöljárójaként is ismert. Megyeri egyébként, amióta tavaly júniusban 40 millió forintért kisebbségi tulajdonrészt szerzett a kft. a Klubrádióban, a rádió igazgatóságának tagja is. (A Klubrádió többségi tulajdonosa és egyben a rádió vezérigazgatója változatlanul Arató András maradt.) Ami pedig a 168 órát kiadó Telegráf Kft.-t illeti, ahol a Brit Media többségi irányítást is szerzett, Megyeri ügyvezetőként dolgozik.
Fogytán a 168 óra olvasói
A 168 órából a MATESZ legutóbbi mérése alapján 13 ezer példány fogyott 2015 utolsó negyedévében, ami újabb ezer körüli visszaesést jelentett a harmadik negyedhez viszonyítva, és 3 ezres zuhanást a 2014 negyedik negyedévi 16 ezres adathoz képest. A 2000-es évek elején a 168 óra értékesített példányszáma egyébként még 35 ezer körül volt. Azóta a közéleti hetilapok iránti érdeklődés jelentősen visszaesett.
UPDATE: Mester Ákos egy sajtóeseményen április 1-jén hivatalosan is elbúcsúzott, és bemutatta utódját, Tóth Ákost is. Erről szóló tudósításunkból azt is megtudhatja, hogy a Klubrádió és 168 óra közös szerkesztőséget hoz létre, és hogy milyen tervei vannak az új tulajdonosnak.
(Kiemelt kép: Mester Ákos főszerkesztő a 168 Óra című közéleti hetilap szerkesztői értekezletén 1989-ben. MTI Fotó: Hámor Szabolcs)