Mindig büszkék vagyunk, ha egy világranglista élére kerül a nemzet, de sajnos akadnak negatív kivételek is, egy ilyet talált a Business Insider is. Abban vagyunk világelsők, hogy
A Quacquarelli Symonds Top Universities 2014-15-ös és a Gallup Median Self-Reported Income 2013-as adatait vetette össze az Expert Market, így jött ki az eredmény. A sorrendet az adta meg, hogy az adott ország átlagos keresetéhez képest hol megy el a legnagyobb összeg a gyerek taníttatására a felsőoktatásban, a BA/BSc képzéseken.
Mivel a lista nem a különböző államok lakosainak keresetét veti össze, hanem az adott országon belüli jövedelmi viszonyokat állítja párhuzamba az ország tandíjaival, így a toplistán csóróbb és pénzesebb államok is szerepelnek.
Az átlagos magyar szülő 34 200 dollárt, azaz 9,78 millió forintot költ, hogy meglegyen a gyereke bachelor-diplomája. Ez a fizetésük 92 százalékának felel meg. Így azok tudnak Magyarországon továbbtanulni, akik jó anyagi környezetből jönnek, vannak megtakarításaik vagy épp bevállalnak kőkemény kölcsönöket, hiteleket.
Megemlítik a röghöz kötést is, hogy annak nem kell visszafizetni állami képzésen a tandíját, aki tíz évig nem hagyja el az országot.
A teljes lista így fest:
- Magyarország,
- Románia,
- Észtország,
- Chile,
- Malajzia,
- Egyesült Államok,
- Ukrajna,
- Litvánia,
- Nagy-Britannia,
- Szingapúr,
- Japán