Daniel J. G. Lahr, a São Paulo-i Egyetem zoológusa és a felfedezésről beszámoló tanulmány szerzője szerint meglehetősen nehéz korábban ismeretlen amőbafajt találni, mivel az élőlények nagyon aprók, és nem kutatják őket túl széles körben.
Lahr azután kezdte el keresni az új faj nyomait, hogy jelentéseket kapott arról, hogy sikerült azonosítani az amőba darabjait a brazil Minas Gerais, Tocantins, Paraná és Amapá államok, illetve Rio de Janeiro édesvizeiben. A kutató szerint viszont az ezeken a területeken megtalált egyedek annyira parányiak voltak, hogy lehetetlen volt megvizsgálni az anatómiájukat, és eldönteni, hogy ismeretlen fajhoz tartoznak-e.
Lahr azonban segítséget kapott Jordana de Carvalho e Férestől, aki biológusként dolgozik egy környezetvédelmi tanácsadó cégnél. A szakértőnek egy 180 amőbafaj mintáját tartalmazó gyűjteménye van, az élőlényeket Rio de Janeiro területén szedték össze. Egy másik gyűjteménye Amapából származó amőbákat tartalmaz.
A két szakember így más egyetemek kutatóival együtt vizsgálta tovább az új fajt, sikerült izolálniuk az élőlényt a mintától, elvégezték a szükséges vizsgálatokat, sőt, még felvételeket is sikerült készíteniük az élőlényről.
Minek a kalap?
Az A. gandalfi “kalapja” mindössze 81 mikrométer átmérőjű és 71 mikrométer magas, színe a világos sárgától a barnáig változhat. Apró mérete ellenére az élőlény igen nagynak számít az egysejtűek, és különösen az Arcellák közt – a több mint 200 ide sorolható faj nagy része ugyanis fele ekkora.
Lahr szerint az új amőba egyedül Dél-Amerikában fordul elő. A kutatók úgy gondolják, az egysejtű annyira egyedi, hogy zászlóshajó fajjá is válhat – azaz környezetét szimbolizáló élőlénnyé.
Az egyedi megjelenés ellenére a szakértők egyelőre nem tudják, hogy a héjas amőbák, és így az új faj is, mégis mire használják a héjukat. Egyesek úgy gondolják, a testrész egyfajta páncél lehet, ezzel viszont ellentmondásos, hogy héjuk maradványait rendszeresen találják meg apró ragadozókban.
Az sem lehetetlen, hogy a héj az UV-sugárzás feltartóztatására is alkalmas, hiszen rengeteg napfény éri az amőbákat, a veszélyes sugárzás kivédésére azonban nincsenek olyan eszközeik, mint a több sejtből felépülő organizmusoknak.
A most azonosított faj nem az egyetlen élőlény, melyet fantasy karakterről neveztek el. 2016-ban például egy pók- és egy rákfaj is a Harry Potter szereplőire utaló nevet kapott.