További örömhír, hogy a többlet házasságkötések mintegy 79%-ánál mindkét fél először kötött házasságot.
Szintén optimizmusra ad okot egy Gyimesi Andrea szexuálpszichológus és csapata által végzett 2010-es online kutatás. A kérdőívet 250 ezren töltötték ki, a válaszokból születő eredmény pedig egyértelműen azt mutatta, hogy az emberek jelentős része még mindig hisz a házasság intézményében. Csupán 14 százalék vélekedik úgy, hogy a házasság szükségszerűen válással végződik.
Gyimesi Andrea véleménye is megnyugtató a jövőre nézve. A szexuálpszichológus határozottan nem tart attól, hogy a házasságok csillaga leáldozóban lenne. Szerinte a mai húszas, harmincas korosztály éppen annyira igényli a hosszú távú, stabil párkapcsolatot, házasságot, mint elődeink, a kérdés csak az, hogy mindezt hogyan szeretné megvalósítani?
Egyre biztosabban látszik, hogy a régi keretek már nem alkalmasak, mégis szeretnék az emberek, hogy a kapcsolataik magasabb szintre emelkedjenek. A házasság intézménye meg fog újulni a következő években
-mondja Andrea.
Persze vannak kiábrándult hangok, akik a házasságot nem tartják fontosnak vagy egyenesen irtóznak tőle, de ennek éppen az az oka, hogy a fiataloknak a házasokról sokszor negatívak a tapasztalataik. Ők a korábbi, anyáink és nagyanyáink modelljét nem akarják választani – folytatja a szexuálpszichológus.
A nők és a férfiak szerepe is eléggé beágyazott volt a társadalomban, és ahogy ezeket elkezdtük felborogatni, hirtelen megkérdőjeleződtek olyan dolgok, amelyek korábban nem. Ezen a szemüvegen nézve már egy kicsit furcsa a házasság klasszikus struktúrája, de azért a néplélek még emlékszik rá, és vágyunk is az ilyen szoros kötelékekre.
Emellett azt sem szabad elfelejteni, hogy a házasság még ma is erős társadalmi elvárás. Kimondatlanul ugyan, de él a vélekedés, miszerint szégyen, ha egy lányt nem vesznek el feleségül. A társadalom furán néz ezekre a nőkre, mert olyan, mintha a férfi nem tisztelné őket eléggé.
Nehéz volna jóslatokba bocsátkozni, de a jövőre nézve igencsak beszédes például a szertartásvezető foglalkozás megjelenése. Az ő feladata ugyanis az, hogy a pappal és az anyakönyvvezetővel szemben teljesen egyedi, személyre szabott ceremóniát vezényeljen le, és adja össze a szerelmeseket.
Ezzel együtt pedig szimbolikusan is értelmet nyerne, hogy ők a saját szabályrendszerük alapján képzelik el a frigyet.
A cikket az OTP Bank támogatta