Napjainkban egyre többen fordítanak egyre nagyobb figyelmet arra, mit, hogyan és mikor esznek. A különböző diéták mellett az úgynevezett fasting, vagyis az időszakos böjtölés az egyik legnépszerűbb táplálkozási módszer, amely egy kínai kutatás szerint jelentős változásokhoz vezethet mind a bélrendszerben, mind pedig az agyban – írja a Science Alert.
Az időszakos energiakorlátozásnak (IER) nevezett folyamatot a kínai kutatók 25 elhízott önkéntesen vizsgáltak 62 napon keresztül. Ennek részeként csökkentették, és folyamatosan ellenőrizték a kalóriabevitelüket, valamint néhány napos relatív böjtöt is tartottak. A vizsgálatban résztvevő személyek nemcsak fogytak – átlagosan 7,6 kilogrammot –, hanem
Qiang Zeng, a kínai Geriátriai Betegségek Országos Klinikai Kutatóközpontjának egészségügyi kutatója szerint a bél mikrobiomjában és a függőséggel kapcsolatos agyi területek aktivitásában is rendkívül dinamikus változásokat figyeltek meg a fogyás alatt, és még ezután is erős kapcsolatot láttak a két régió között.
A Frontiers in Cellular and Infection Microbiology című folyóiratban megjelent kutatás szerint egyelőre nem világos, pontosan mi okozza ezeket a változásokat, vagy hogy a bél befolyásolja-e az agyat, esetleg fordított-e a szerep. Azt azonban már más kutatások is kimutatták, hogy a bélrendszer és az agy szorosan összefügg, így az agy bizonyos régióinak kezelése a táplálékfelvétel szabályozására is hatással lehet.
Különböző becslések szerint világszerte több mint egymilliárd ember szenved az elhízástól, ami számos egészségügyi probléma fokozott kockázatához vezet: a cukorbetegségtől kezdve a rákon át a szívbetegségekig. Amennyiben többet megtudnának a kutatók arról, hogy agyunk és bélrendszerünk hogyan függ egymástól, az jelentős változást hozhat az elhízás hatékony megelőzésében és kezelésében.