Kétszáz év után először ismét vannak vadlovak a kazahsztáni sztyeppén – írja a The Guardian. A súlyosan veszélyeztetett állatok európai állatkertek kitartó munkájának köszönhetően térhettek vissza egykori otthonukba.
A vadlovak (Equus ferus) egykor elterjedt fajnak számítottak a közép-ázsiai füves pusztákon, ám vadászatuk, illetve élőhelyeik feldúlása az útépítési munkálatok miatt a kihalás szélére sodorta őket az 1960-as évekre. Mongóliában kis példányszámban fennmaradtak, Kazahsztánból azonban teljesen eltűntek. Most viszont öt kancát és két csődört engedtek ott szabadon, amelyeket a müncheni és a prágai állatkert nevelt fel.
A szakértők szerint a vadlovak jelenléte nagyon fontos a sztyeppék teljes élővilágának, ürülékük ugyanis termékenyebbé teszi a földet, ráadásul a magokat is segít terjeszteni.
A 7 példány szabadon engedése csak az első lépése volt a betelepítési projektnek, a következő öt évben összesen 40 vadlovat szeretnének szabadon engedni Kazahsztánban. Filip Mašek, a prágai állatkert munkatársa szerint az modern állatkertek feladatához nemcsak az tartozik hozzá, hogy megvédik a veszélyeztetett fajokat, hanem az is, hogy visszaviszik őket oda, ahová valók.