Az aubrit típusba tartozhatnak azok a meteoritok, amelyeket a közelmúltban Berlin térségében gyűjtöttek be – írja a Phys.org. Az űrkőzetek ezen csoportja rendkívül ritka.
Január 21-én, a hajnali órákban látványos tűzgömböt figyeltek meg Németországban. Az eseményért egy olyan aszteroida volt felelős, amelyet órákkal korábban detektált Sárneczky Krisztián a Piszkéstetői Obszervatóriummal. Eddig mindössze nyolc hasonló észlelés történt, a felfedezés kapcsán a 24.hu is beszélt a kutatóval.
A légkörben való megsemmisülés után a szakértők arra jutottak, hogy a 2024 BX1 jelű kisbolygó törmelékei elérhették a felszínt, ezért átfogó kutatás kezdődött. Végül több darabkát is sikerült megtalálni.
Dr. Peter Jenniskens, a SETI Intézet munkatársa San Franciscóból utazott a helyszínre, német kollégáival és helyi hallgatókkal pedig átkutatta a Ribbeck falutól délre fekvő mezőket. A keresés nem volt egyszerű, az űrkőzeteket nehéz volt kiszúrni a talajon.
„Csak azután szúrtuk ki a meteoritokat, hogy egy lengyel meteoritvadászokból álló csapat azonosította az első leletet, és képes volt megmutatni, mit keressünk” – mondta Jenniskens.
Az egyik darabka alaposabb elemzése megerősítette, hogy a meteorit az aubrit típusba tartozó akondritok jellegzetes ásványi és kémiai összetételét mutatja. Az eredményeket benyújtották a Meteoritikai Társasághoz megerősítésre.
Az aubrit név a franciaországi Aubrés falura utal, ahol 1836. szeptember 14-én egy hasonló meteorit hullott le. Eddig csupán 11 megfigyelt meteor volt ismert, amelytől sikerült aubrit típusú darabokat begyűjteni.
Christopher Hamann, a Német Természettudományi Múzeum munkatársa szerint az ilyen kőzetek nem úgy néznek ki, ahogy a többség elképzeli a meteoritokat. A darabkák inkább szürke gránitra emlékeztetnek, alig tartalmaznak vasat, kérgük üveges, és ezért nehéz felismerni őket a terepen.