Egy, a British Museumban őrzött babilóniai agyagtáblán azonosították a legősibb ismert szellemábrázolást – írja a The Guardian. A mintegy 3500 éves leleten egy szakállas lélek látható, amint egy nő viszi az alvilág felé.
Úgy tűnik, visszatérő lélek egy társra vágyik, az ábrán ezért a megkötött kezű kísértetet egy női alak vezeti. A kapcsolódó szöveg egy meglehetősen bonyolult szertartást ír le.
Irving Finkel, a múzeum közel-keleti gyűjteményének kurátora szerint a lenyűgöző lelet jelentőségét eddig nem ismerték fel. A szakember úgy látja, a szellem egyértelműen férfi, és nem érzi jól magát. A magas, vékony, szakállas alak valószínűleg idegesítette az embereket, a korabeliek pedig arra jutottak, hogy a szellemnek egy párra van szüksége. Elképzelhető, hogy a kísértet az érintettek rokona volt.
Finkel a tábla ékírását elemezve rájött, hogy korábban helytelenül értelmezték a leletet, 19. századi beszerzése óta pedig senki sem elemezte a tárgyat. A szellem alakja csak felülről, fény alatt rajzolódik ki.
A tábla igen kicsi és töredékes, hátoldalán viszont rengeteg szöveg van. A részletes leírásból kiderül, hogy a korabeliek szerint miként kell kezelni az ártó lelkeket. A rituálét egy férfi és egy női figurával hajtották végre napkeltekor, a szöveg arra is figyelmeztetett, hogy a szertartás során az ember ne nézzen hátra.
Finkel azt feltételezi, hogy a tábla egy ördögűző vagy egy templom gyűjteményének része volt. A lelet sokat elárul a korszak hiedelemvilágáról. A kutató felfedezéséről és más, ősi szellemekről idén novemberben megjelenő könyvében ír bővebben.