Az elmúlt hónapokban egyre több szakértő mondja azt, hogy az emberiségnek meg kell tanulnia együtt élnie a SARS-CoV-2-vel. Egy friss tanulmány alapján ugyanakkor lehet esélyünk a kórokozó teljes kiszorítására – írja az IFLScience.
A kutatók 17 olyan faktort elemeztek, amelyek befolyásolják, hogy mennyire reális a cél elérése. Ilyen többek között a biztonságos és hatékony vakcinák elérhetősége, az immunitás hossza, illetve politikai és gazdasági tényezők, például hogy az adott kormány mennyire hatékonyan kezeli a járványhelyzetet.
Nick Wilson, a Wellingtoni Otagói Egyetem munkatársa és kollégái az egyes faktorokat egy hárompontos rendszerben értékelték, hogy kiderítsék, kiirtható-e az új koronavírus a bolygóról. A csapat definíciója szerint ez azt jelenti, hogy a fertőzések száma világszerte nullára csökkenjen a különböző intézkedések révén. Hasonlót eddig csak a fekete himlőt okozó Poxvirus variolae és a járványos gyermekbénulást előidéző poliovírus két verziója esetében sikerült elérni.
A szakértők a Covid-19 kórokozóját éppen előbbi két vírussal vetették össze, és arra jutottak, hogy a SARS-CoV-2 legyőzése nehezebb lenne, mint a Poxvirus variolaeé, de könnyebb, mint a poliovírusé. Wilsonék értékelésében a himlő kórokozója 2,7; a koronavírus 1,6; a poliovírus pedig 1,5 pontot kapott.
Persze a lehetőség önmagában nem jelenti azt, hogy tényleg sikerrel is jár majd az emberiség. A himlőhöz és a gyermekbénuláshoz képest a Covid-19 elleni védőoltások például kevésbé elfogadottak, a veszélyes variánsok pedig gyorsabban jelenhetnek meg. További problémát jelent a „vakcinanacionalizmus” és a gyakran a kormányok által is támogatott agresszív tudományellenesség, ami megnehezíti a nemzetközi együttműködést.