Az Egyesült Államok hivatalos koronavírus-tájékoztató oldalán jelent meg, hogy bebizonyosodott, az mRNS alapú vakcinák hatékonyan védenek a betegségtől. Ezért azok, akik túl vannak az USA Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala, illetve a WHO által engedélyezett védőoltásokon, elkezdhetnek visszatérni korábbi, járvány előtti életükhöz.
Persze csak akkor, ha ezt a törvények, helyi szabályok is lehetővé teszik, és természetesen felsorolnak olyan alapbetegségeket, élethelyzeteket, ahol továbbra is indokolt az óvatosság. A védettség feltétele, hogy a kétdózisú vakcinák második adagja után, vagy az egydózisú készítmény beadását követően eltelt már legalább két hét.
Végre van elég bizonyíték
„Lesz-e valaha maszk nélküli életünk? Végre itt a válasz – IGEN” – kommentálta a hírt Facebook-oldalán Kemenesi Gábor virológus, a Pécsi Egyetem Szentágothai János Kutatóközpontjának munkatársa. A szakember azt is elmagyarázta, miként lehetséges ez.
Fontos viszont kiemelni, hogy ez egyelőre az mRNS-vakcinákra igaz. Nemrég hallhattunk azokról a tesztekről amelyek az mRNS vakcináknál mérték fel a tünetmentes fertőződés lehetőségét, amely a második oltás után 90 százalékkal csökkent. Azonban nagyobb mintaszámon, eltérő közegekben, munkakörülmények közt nem volt teljes a kép. Az újabb adatok rendkívül pozitívak, munkakörnyezet függvényében 0,05-0,9 százalékos a vírussal való fertőződés esélye.
Amit még nem tudunk
Az amerikai tájékoztató oldal az örömhírek mellett felsorolja a még válaszra váró kérdéseket is:
- Mennyire hatékonyak az oltások a vírus mutációi ellen? A korai adatok egyes variánsokkal szemben igen jól működnek, de vannak olyanok is, ahol kevésbé tűnnek hatásosnak.
- Mennyire védik a vakcinák a legyengült immunrendszerű embereket?
- Meddig védenek minket az oltások?
Jelenlegi tudásunk alapján összességében továbbra is kijelenthetjük, hogy a vakcinák megóvnak a súlyos betegségtől és a haláltól.