Tudomány zöldövezet

Terméketlenné teheti a delfineket az emberi szennyezőanyag

Getty Images
Getty Images

A BBC beszámolója szerint a poliklórozott bifenilek befolyásolhatják a hím delfinek termékenységét. Bár az anyagot már évekkel ezelőtt betiltották a briteknél, még mindig okozhat problémákat az állatoknál, egészen pontosan csökkenti a delfinek heréinek méretét. Ezzel a spermaszám is csökkenhet, és a nemzőképesség károsodhat.

A témában a korábbi kutatások a nőstény delfinekre és az utódokra fókuszáltak, azt még senki nem kutatta, hogy a hím delfinekre milyen hatással vannak a PCB-k.

A Londoni Zoológiai Társaság (Zoological Society of London) kutatói megfigyelték, hogy azok a hím delfinek, amelyeknek magas a szervezetében a PCB aránya, kisebb nemi szervekkel rendelkeznek, mint azok, amelyeknél nem találtak magas mérgezési mennyiséget. Ebből arra következtetnek, hogy a spermiumszámuk is alacsonyabb, így pedig

a megtermékenyítési képességük is komolyan csökkenhet.

A PCB-k olyan kémiai vegyületek, amelyekben a klóratomok részben vagy teljesen átveszik a hidrogénatomok helyét a bifenil molekulán, amely egyszeres kötéssel összekapcsolt két benzolmolekulából áll. A lakosok szervezetébe PCB-k elsősorban szennyezett levegővel, szennyezett élelmiszerrel valamint bőrön át régi elektronikai cikkek érintése útján kerülhetnek. A dioxinokhoz hasonlóan feldúsulhatnak az emberi szervezetben. Ismert, hogy a PCB-k bekerülhetnek az anyatejbe is. A PCB-k toxikussága illetve bomlása a klóratomok számától és helyétől függ, toxikusak, mutagének és mérgezőek a reprodukcióra nézve – írja a kockazatos.hu.

Az anyagokat az 1970-es évek óta világszerte elkezdték tiltani, de sok időre van szükség még ahhoz, hogy teljesen ki tudjanak ürülni.

Ajánlott videó

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
Olvasói sztorik