A kínai Vuhan városában eddig 41 esetről tudunk, ahol regisztrálták a rejtélyes vírust, amelyről kiderült, hogy egy újfajta koronavírus – írja az IFL Science. Most kiderült, hogy egy thaiföldi betegben is megtalálták a kórokozót, aki éppen hazatért kínai útjáról.
egy 61 éves férfi komoly tüdőgyulladással és tüdőelégtelenséggel került kórházba, az életét nem tudták megmenteni. Sokan attól rettegtek, hogy a járványnak a SARS-hoz lehet köze. 2002-2004-ben a légzőszervi betegség a világ számos pontján idézett elő járványt, a helyzet az ázsiai országban különösen súlyos volt.
A koronavírusok légzőszervi és hastáji megbetegedéseket okozhatnak, és cseppfertőzéssel terjedhetnek. Az atípusos tüdőgyulladás (SARS), illetve a közel-keleti légzőszervi tünetegyüttes (MERS) okozói is koronavírusok, de a vuhani egészségügyi hatóságok leszögezték: a mostani megbetegedések esetében nem a fentiek valamelyikéről van szó.
Bár a vírust ügyesen karanténban tartják Vuhanban, a thaiföldihez hasonló esetek előfordulhatnak később is, hiszen nincs például repülési tilalom azoknál, akik a városban jártak. A kínai kormány megosztotta a vírus génszekvenálási adatait más országokkal, hogy azok is hatékonyan tudjanak fellépni ellene.
Egyelőre úgy néz ki, hogy a kórokozó nem terjed emberről emberre, mindenki, aki lebetegedett, valahogyan a dél-kínai tengeri élelmiszereket áruló piacról kapta el.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) korábban elítélte Kínát, amiért a 2003-as járvány során a valódinál kevesebb SARS-os esetet jelentett be. A betegség akkor 349 embert ölt meg Kínában és 299-et Hongkongban. A WHO szerint a vírus a dél-kínai tartományból, Kuangtungból származhatott.