Hatalmas exobolygót figyeltek meg egy fehér törpe körül – írja a BBC. A fehér törpék apró, sűrű objektumok, melyek bizonyos csillagokból jönnek létre egy óriási pusztítással járó folyamat során.
A hasonló égitestek felfedezése igen fontos, hiszen idővel, mintegy 6 milliárd év múlva a Nap is drámaian megváltozik majd, mikor vörös óriássá dagad. Ahogy a csillag felfúvodik, több bolygót is el fog nyelni, így a Földet is.
A 2 ezer fényévre fekvő fehér törpe elképesztő gravitációval rendelkezik, ha egy objektum túl közel kerül hozzá, darabokra szakad. Ahogy a bolygó kering körülötte, a gázóriás folyamatosan veszít az atmoszférájából, így csóvaszerű nyúlvány követi.
Az égitest nagyjából akkora lehet, mint a Neptunusz vagy az Uránusz. A kutatók azt tervezik, hogy tovább figyelik a fehér törpe környezetét, mert szeretnék jobban megérteni, hogy milyen jövő vár a Naprendszerre.
A szakértők szerint miután a Nap fehér törpévé alakul, bizonyos bolygók, például a Mars és a Jupiter fennmaradhatnak körülötte. A szélsőséges sugárzás miatt ugynakkor a Jupiter, a Szaturnusz és az Uránusz atmoszférája el fog párologni.
Kiemelt kép: University of Warwick/Mark Garlick