A Börzsöny hazánk egyik legérintetlenebb természeti tája, a patakokkal szabdalt erdőségeket itt még úgy-ahogy megkímélte az emberi pusztítás. A Csarna patak völgyében található Magyarország legnagyobb érintetlen erdeje, ahol 40 éve nincs fakitermelés, és tavaly novemberben is sikerült természetvédelmi okokra hivatkozva megakadályozni a kisvasút felújítását és ismételt üzembe helyezését.
Ahol viszont pezseg az élet, ott mindennaposak a tragédiák, ez az élet rendje. Májusban például a Duna-Ipoly Nemzeti Park Börzsönyi Tájegység tájegységvezetője, Selmeczi Kovács Ádám egy egerészölyv és egy erdei sikló párharcát örökítette meg – mi is beszámoltunk róla. Az eset mindkét fél számára pozitívan végződött, a szakemberek közbelépésének köszönhetően a madár és a hüllő is túlélte a találkozást.
A lábánál kezdi nyelni
Itt viszont nincs happy end. A Csarna-völgyben a laikus kiránduló csaknem rálép egy látszólag nyugodtan ücsörgő békára, ami a hátsó lábán mintha egy 30 centis zoknit viselne. Aztán a hosszú valami rándul egyet, csavarodik, és máris látszik a kígyó feje, amint lassan nyeli el a kétéltű combját:
Ha az ember a népszerű csatornák természetfilmjein nő fel, már csóválja is a fejét tudálékosan: a fejénél kellett volna kezdened, ekkora terpeszben képtelenség lenyelni. Szerencsétlen béka pedig továbbra is mozdulatlanul tűri, nyilván teljesen kimerült. Közben újabb túrázók érkeznek, a jelenet elveszti intimitását.
Hétköznapi horror
„Egy vízi sikló próbál lenyelni egy gyepi békát, és ha az emberek békén hagyják, sikerülni is fog neki” – mondja a felvétel láttán a 24.hu által megkérdezett természetvédelmi szakember.
Sőt, a legtöbb hazai siklófaj így jár el. A természetfilmeken általában egzotikus mérgeskígyókat, „óriáskígyókat” látunk: ezek előbb megölik a prédát, majd az élettelen testet kezdik el nyelni valóban a fejjel kezdve. Illetve így tesz itthon például a kockás sikló, amely halakkal táplálkozik, a a sokszor tüskés úszók miatt logikusan neki is „elölről” kell kezdenie.
Megadta magát
Visszatérve fenti helyzethez, a béka lassan kifárad, már nem is próbál menekülni, amit látunk, az a kimerült megadó póz. Néhány faj, mint például a kecskebéka ilyenkor éles, sípoló hangot ad ki, de a gyepi béka csendben várja a véget. Ami a siklót illeti, nem kell félteni, milliméterről milliméterre haladva „összecsomagolja” áldozatát, nem zavarja a kilógó hátsó láb, így csinálja minden egyes alkalommal.