Egy igen ritka, szőke zebrát sikerült megörökíteni a Serengeti Nemzeti Parkban – számol be az IFLScience. A felfedezés azt jelenti, hogy az efféle példányok képesek elboldogulni a vadonban is.
Sergio Pitamitz, a National Geographic fotósa azért utazott Tanzániába, hogy lefényképezze a vonuló zebrákat, a megfigyelés során azonban észrevette a fakó zebrát fajtársai között. Az arany-fehér csíkos állat épp egy tóhoz igyekezett, hogy igyon.
Először azt hittem, hogy egy olyan zebra, amelyik meghempergett a porban
– mondta Pitamitz, a víz azonban nem mosta le a feltételezett port, és ekkor jött rá, hogy egy kivételes egyeddel van dolga.
A small number of zebras with the condition live in captivity, but this sighting confirms that at least one “golden” zebra also lives in the wild. https://t.co/57pcy7wIcL
— National Geographic Magazine (@NatGeoMag) 2019. április 1.
Úgy tűnik, hogy a példány részleges albínó. Az albinizmus egy olyan genetikai zavar, melynek hatására a bőrben és szőrzetben nem termelődik a sötét pigmentek előállításáért felelős melanin. Az albinizmust, illetve annak ellentétét, a melanizmust már több fajnál is megfigyelték.
A vadon élő albínó zebrák kifejezetten ritkán érik meg a felnőttkort. Bár több állítólagos észlelés is történt, eddig csak fogságban dokumentáltak ilyen egyedet. A most megörökített példány valószínűleg azért nem pusztult még el, mert csordája nem közösítette ki.
A szakértők napjainkban úgy gondolják, hogy a zebrák csíkjai részben a társak azonosítását is szolgálják. Mivel minden csíkozás az ujjlenyomatokhoz hasonlóan egyedi, a zebrák látása pedig kiváló, az eltérő mintázatok elősegíthetik az egyes példányok felismerését. Elképzelhető, hogy a látványos fekete csíkok hiánya épp az azonosítást nehezíti meg.
A szőke és arany szőrzetű zebrák rendkívül ritkák. 2017-es haláláig Hawaiin élt fogságban egy Zoe nevű példány, illetve egy kenyai magánrezervátumban (feltételezhetően tenyésztési okokból) is tartanak egy kisebb csordát.
Kiemelt fotó: iStock