A meteorhullás csúcsa augusztus 11-12-én lesz – írja az IFLScience. Ilyenkor éjszaka óránként 60-70 meteor tűnhet fel az égen, a szerencsésebbek azonban akár óránként 150-200 fényjelenséget is láthatnak.
A meteorraj abból a törmelékfelhőből épül fel, melyet a 109P/Swift-Tuttle üstökös hagy maga után. Az égitest keringési ideje 133 év.
A meteorhullás maximuma akkor fog elérkezni, amikor a Föld a törmelékhalmaz legsűrűbb régióján halad majd keresztül. A Perseidák meteorjai radiánsa a Perseus csillagképnél van, látványra tehát ezen terület felől érkezik.
Az idei év kifejezetten kedvező lehet a csillaghullás szempontjából. A csúcs során a holdnyugta meglehetősen korán beáll majd, a fényjelenségek így látványosabbá fognak válni. Reménykedjünk benne, hogy az időjárás is kedvező lesz, ha már az évszázad holdfogyatkozásáról lemaradtunk a felhők miatt.
A tökéletes látvány érdekében természetesen érdemes elvonulni a város fényeitől. Fontos az is, hogy türelmesek legyünk, hiszen a szemnek mintegy 30 percre van szüksége a sötéthez való alkalmazkodáshoz.
A Perseidák maximuma során egyébként a Delta Aquariidák meteorjait is láthatjuk majd. Ez a csoport általában július elejétől augusztus végéig aktív, igaz, messze nem olyan látványos, mint a Perseidák. A Delta Aquariidák forrása nem ismert, de feltételezhetően a 96P/Machholz üstököshöz tartozik.
Kiemelt kép: Thinkstock