A gyermeket vizsgáló orvosok szerint a fiú makuláján egy nagyobb lyuk alakult ki – számol be a CNN. A makula a retina azon része, amelyet az arcok részleteinek megkülönböztetésére, illetve olvasás és vezetés közben használunk. Tanulmányukban a szakértők azt írják, utóbb további két sérülést is kimutattak a makulán található lyuk alatt.
Dr. Szofia Androudi, a publikáció társszerzője és a Thesszáliai Egyetem munkatársa szerint a makulalyukakat rendszerint sebészeti úton kezelik, és az operáció szinte mindig szürkehályog-képződéssel jár. A kisfiú esetében azonban a lézersugár sok idegeket végleg elpusztított.
Ez azt jelenti, hogy a fiú akkor sem lenne képes látni, ha a műtét sikeres lenne
– nyilatkozta Androudi.
A szakértő hozzátette, a gyermekek gyakran vonakodnak beszámolni szemsérüléseikről és tüneteikről. Androudi úgy véli, a fiú szeme legkésőbb egy évvel azelőtt sérülhetett meg, hogy szüleivel orvoshoz fordultak volna. Igaz, a gyermek szemét akkor sem tudták volna meggyógyítani, ha már előbb megkezdődhetett volna a kezelés.
A lézer rendkívül veszélyes a szem egészségére, hegesedést, vérzést okozhat, és akár vakfoltot is kialakíthat.
Olyan, mint egy nagyító, amely egy papírt éget
– mondta Dr. Thomas C. Lee, a Los Angeles-i Gyermekkórház orvosa a CNN-nek.
Bár a lézermutatók többségének teljesítménye alacsony, és így nem jelentenek valódi fenyegetést, az interneten meglehetősen könnyen hozzá lehet jutni az erősebb eszközökhöz. Androudi hozzátette, a zöld-kék lézerek nagy általánosságban veszélyesebbek a vörös-narancssárga lézereknél, ugyanis közelebb vannak ahhoz a hullámhosszhoz, amelyre szemünk különösen érzékeny.
(Kiemelt kép: Thinkstock)