A 0,6 naptömegű Gliese 710 valamivel több mint 1 millió év múlva rendkívül közel jár majd a Naphoz – írja az IFLScience. Az objektum ekkor a Naprendszer legkülső tartományán, az Oort-felhőn is jóval belül lesz.
Hogy a csillag jelenléte milyen hatással fog járni, nem tudni pontosan, de lehetséges, hogy a gravitációja miatt elindulnak majd a rendszer belseje felé a külső régiókban található üstökösök.
2016-ban Filip Berski és Piotr Dybczyński az Európai Űrügynökség Gaia űrtávcsövének segítségével pontosítani tudta a korábbi előrejelzéseket. Akkor a szakértők arra jutottak, hogy a csillag 1,35 millió év múlva lesz a legközelebb, ekkor 0,25 fényévre fekszik majd a Naptól.
A közelmúltban két kutató egy újabb adathalmazt elemezve még finomabb becslést adott. Új tanulmányukban Raul de la Fuente Marcos és Carlos de la Fuente Marcos, a Madridi Egyetem munkatársai azt írják, az objektum a véltnél jóval hamarabb és jóval közelebb fogja megközelíteni a Napot.
A szakértők úgy vélik, hogy a Gliese 710
A kutatók szerint az objektum valószínűleg nem lesz gravitációs hatással a helyi bolygókra, de az üstökösök révén így is befolyásolhatja a Naprendszer belsejét.
A szakértők vizsgálatuk során egy 70 000 évvel ezelőtt történt hasonló elhaladást is tanulmányoztak. Akkor egy vörös törpe, Scholz csillaga haladt át az Oort-felhőn.
A Gliese 710 jelenleg nagyjából 62 fényévre helyezkedik el a Naptól, így egyelőre nem mérhető a gravitációjának hatása.
(Kiemelt kép: NASA)