Idén talán először volt hozzánk kegyes a természet, már ami az időjárást illeti: a hosszúhétvégén lokális záporokon-zivatarokon kívül semmi nem zavarta a kinti tevékenységet, csak az erős napsütésre kellett figyelni.
Figyelmeztetés: heves zivatarok
A hét második felében durvul az idő, pontosabban marad az átlagosnál jóval melegebb idő, amit helyenként heves zivatarok tarkítanak, hogy utána már párás, fülledt is legyen a levegő. még fülledtebb, párásabb legyen a levegő.
Jelenleg az ország déli és nyugati tájain, összesen hat megyére adtak ki figyelmeztető előrejelzést károkozó szél vagy nagy méretű jég kíséretében jelentkező heves zivatarok miatt. Azaz jégeső, felhőszakadás és 75 km/órás szél várható.
Egy Olaszország felett örvénylő ciklon miatt az ország déli és nyugati tájain minden nap számíthatunk felhőszakadásra. Országos átlagban nem lesz jelentős a csapadék, de helyenként 30-40 mm is leszakadhat rövid időn belül
– magyarázza a 24.hu-nak Molnár László meteorológus.
Feltekertük a rezsót, viseljük következményeit
És itt van a kutya elásva. A májusi eső hiába ér aranyat, ha az hirtelen zúdul a földre, még azelőtt elfolyik, hogy bőségesen átáztatná a talajt. Nyilvánvalóan korábban is voltak záporok-zivatarok, de a tavalyi év példája kiválóan mutatja a klímaváltozás negatív hatását: a lokális felhőszakadásokból ha mennyiségre össze is jött az átlag, az országot aszály sújtotta.
Ugyancsak az éghajlatváltozás következményeként hazánkban egyre több és mind hevesebb zivatarokkal kell szembenéznünk. Ez azt jelenti, hogy nő az egyszerre lezúduló csapadék mennyisége, egyre erősebbek lesznek a széllökések és nagyobb szemű a jégeső. Ízelítőt tavaly nyáron kaphattunk, Balatonvilágoson rekord erejű, 150 km/órás széllökést regisztráltak.
Miért történik mindez? A hőmérséklet emelkedésével nő a légkör energiája, ami szélsőséges jelenségeket indukál. A meteorológus példája alapján teljesen világos:
minél magasabb fokozatra kapcsoljuk a rezsót, annál intenzívebben forr a víz a ráhelyezett fazékban.
A zivatarok intenzitása a talaj hőmérsékletén múlik, ez a meleg generálja a feláramlást, látja el energiával a felette lévő légtömeget. Márpedig a meleget is tapasztalhatjuk, az április végén, május elején mért 30 Celsius-fok körüli értékek bőven júniust idézik, minthogy „normál esetben” ez a hónap az intenzív zivatarok időszaka is.
Rekordközeli meleg és viharok
Ezek után mi lesz nyáron? Azt majd csak akkor fogjuk megtudni, most viszont nézzük a következő napok eseményeit a Kiderül.hu előrejelzése alapján:
Szerdán
- A Tiszántúlon gyengén felhős égre számíthatunk, másutt a többórás napsütés mellett a déli óráktól erőteljessé válik a gomolyfelhő-képződés, és elsősorban a Dunántúlon várható zápor, zivatar; arrafelé egy-egy heves zivatar is kialakulhat.
- A délkeleti szél megélénkül, helyenként megerősödik, zivatarban átmenetileg viharossá fokozódik.
- A legmagasabb nappali hőmérséklet 26 és 32 fok között valószínű, keleten lesz a melegebb. Késő este 18, 23 fokra számíthatunk.
Csütörtökön
- Északkeleten túlnyomóan derült lesz az ég, a Dunántúl déli és nyugati részén ugyanakkor erőteljes gomolyfelhő-képződés várható. A két terület között nagyobbrészt napos idő valószínű.
- A Dunántúl déli és nyugati tájain több helyen, a középső országrészben néhol alakulhat ki zápor, zivatar.
- A keleti szél megélénkül, a Dunántúl déli felén nagy területen megerősödik.
- Zivatarok környezetében a szél viharossá fokozódhat.
- A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 11 és 17, a legmagasabb nappali hőmérséklet 26 és 31 fok között várható.
Pénteken
- A többórás napsütés mellett erőteljes gomolyfelhő-képződés várható.
- Szórványosan (az Alföldön kisebb eséllyel) valószínű zápor, zivatar.
- Az északkeleti, keleti szél a Dunántúlon megerősödik.
- Zivatarok környezetében a szél viharossá fokozódhat.
- A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 12 és 17, a legmagasabb nappali hőmérséklet általában 26 és 31 fok között várható, de a Nyugat-Dunántúlon egy-két fokkal mérsékeltebb lehet a felmelegedés.
Szombaton
- A többórás napsütés mellett változó mennyiségű gomoly- és fátyolfelhő várható.
- Északkeleten néhol, másutt szórványosan valószínű zápor, zivatar.
- Az északkeleti, északi szelet nagy területen élénk, elsősorban északkeleten többfelé erős lökések kísérik.
- Zivatarok környezetében a szél viharossá fokozódhat.
- A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 13 és 18, a legmagasabb nappali hőmérséklet általában 26 és 31 fok között várható, de a Nyugat-Dunántúlon egy-két fokkal mérsékeltebb lehet a felmelegedés.
Vasárnap
- Napos idő ígérkezik délen és nyugaton több, másutt kevés gomolyfelhővel.
- Délen és nyugaton elszórtan valószínű zápor, zivatar.
- Az északkeleti, északi szél helyenként megerősödik, zivatarok környezetében viharos széllökések is lehetnek.
- A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 11 és 17, a legmagasabb nappali hőmérséklet 24 és 29 fok között valószínű.
Hétfőn
- Napos idő várható kevés gomolyfelhővel.
- Csapadék nem valószínű.
- Az északkeleti, északi szelet élénk, helyenként erős lökések kísérik.
- A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 10 és 16, a legmagasabb nappali hőmérséklet 22 és 27 fok között valószínű.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: MTI/Kallos Bea)