Sok esetben éppen azok a tárgyak a legkoszosabbak a háztartásban, melyeket a legtisztábbaknak gondolunk. Ilyenek a konyhai szivacsok és a törülközők.
A Tech Insider korábbi összeállításából kényelmetlen dolgokat tudhatunk meg a fürdőszobák elengedhetetlen kellékeiről. Hisszük vagy sem, a törülközők már egyetlen használat után igen piszkossá válnak. Bár a rajtuk megjelenő szennyeződések többsége veszélytelen, hiszen épp a mi testünkből kerültek oda, nem árt óvatosnak lenni.
A kérdés persze az, hogy milyen gyakran kellene cserélgetnünk a törülközőnket?
Ez persze nem jelenti azt, hogy fürdés után hajszárítóval kell nekiállni a szárításnak. Elég, ha az ember olyan helyre akasztja a törülközőt, ahol kellően át tud szellőzni.
A törülközőkkel az a probléma, hogy tökéletes környezetet biztosítanak a mikroorganizmusoknak: nedvesek, melegek, oxigénben és táplálékban gazdagok, ráadásul semleges kémhatásúak. A folyamatos használattal pedig az emberi test fenntartja ezeket az ideális körülményeket.
Amikor az ember megtörli magát, a bőrén található mikroorganizmusok, elhalt bőrsejtek és egyéb törmelékek a törülközőre kerülnek. Utóbbiak a levegőből származó lerakódásokkal együtt táplálékot, míg a felszívódott víz nedvességet és semleges pH-t biztosít a láthatatlan élőlényeknek.
Tierno szerint nehéz megmondani, hogy a törülközőnkön akadnak-e veszélyes létformák, hiszen a háztartásokban előforduló mikroorganizmusok többsége ártalmatlan. A probléma akkor kezdődhet, amikor az ember mással is megosztja a törülközőjét, ekkor ugyanis olyan mikrobákkal is találkozhat a szervezet, melyekkel korábban még nem.
A lényeg tehát az: nem árt a megszokottnál gyakrabban tisztítani a törülközőket.
(Via: ScienceAlert, kiemelt kép: Thinkstock)