Amerikai kutatóknak a Nature című tudományos folyóiratban megjelent tanulmánya szerint az új mérési eredmények befolyásolhatják a jövőre vonatkozó becsléseket.
A tengerszint globális emelkedését elsősorban az árapály-szintek változásainak adatai alapján mérik. Egyes mérőállomások már a 18. század óta jegyzik a vízállásokat. Gyakran azonban a feljegyzések hiányosak, az eredmények így kevésbé megbízhatóak. Az eddigi adatok alapján a szakértők szerint évente 1,6-1,9 milliméterrel növekedhetett a tengerek vízszintje. Egyes kutatók viszont túl magasnak találták ezeket az értékeket a növekedést tápláló bizonyos források – például a gleccserek és jégfelületek olvadása, a szárazföldi területek raktározási képességének változása – alapján.
Sokkal nagyobb a különbség
Carling Hay, a cambridge-i Harvard Egyetem kutatójának és csapatának új számításai feloldhatják ezt az ellentmondást. Az új mérések szerint az 1901 és 1990 közötti időszakban évente mintegy 1,2 milliméterrel emelkedett a globális tengerszint. 1993 és 2010 között viszont már évente átlagosan 3 milliméter volt a szintemelkedés. A 20. század nagy része és az elmúlt két évtized változásai közötti különbség tehát sokkal nagyobb a korábban feltételezettnél. Ez jelentősen befolyásolhatja a jövőbeli tengerszint-növekedés mértékére vonatkozó becsléseket – írják a tanulmány szerzői.
A tengerszint emelkedése elsősorban a kis szigetállamok lakóit veszélyezteti, akik gyakran mindössze néhány méterrel a tengerszint felett élnek. Különösen nagy veszélyt jelenthetnek az árhullámok, amelyek a trópusi viharok gyakori kísérői.