Nyugat-Jáva őserdejében 30 kameracsapdát helyeztek el az erdészeti kutatóközpont munkatársai, majd egy hónapra magukra hagyták őket. A felvételek elemzésekor ezernyi állatot azonosítottak a madaraktól a szarvasokon át a cibetmacskáig. De az igazi trófeát három felnőtt jávai leopárd jelentette. Két „foltos” és egy fekete.
Az erdőirtás és a növekvő emberi populáció terjeszkedése miatt a nagymacska súlyosan veszélyeztetett fajnak számít. Becslések szerint mára alig 250 egyed élhet szabadon, és ez a szám is gyorsan csökken. Ezek alapján akár örömre is okot adhat, hogy egy viszonylag kis területen egyből hármat is sikerült lencsevégre kapni, ám a tudósok inkább aggódnak.
A leopárdok ugyanis normál körülmények között hatalmas területeket birtokolnak, ahol csak a legritkább esetben keresztezik egymás útját. A kamerák által megfigyelt körzetben három állat nagyon is szokatlan. Azt bizonyítja, hogy az ökoszisztéma sérült, a macskák élettere összezsugorodott. Kénytelenek kisebb területtel beérni és az ott található kevés zsákmányállaton „megosztozni”.
Jáva esőerdei számos veszélyeztetett fajnak adnak ma még menedéket: tigrisek, elefántok, orrszarvúk osztoznak az egyre zsugorodó természetes élőhelyen. Az ember térhódítása mindannyiukat a teljes pusztulással fenyegeti.
A kameracsapda egyébként egy mozgásérzékelővel ellátott fényképezőgép vagy kamera, amely csak akkor kapcsol be, ha valami áthalad előtte. A kutatók fák törzsére, sziklára rögzítik őket a megfigyelni kívánt vad csapásán, itatóhelyeken. Több előnye is van. Egyrészt nem kell senkinek napokig, hetekig egy helyben gubbasztania az állatok megfigyeléséhez. Másrészt az óvatos teremtményeket nem zavarja az ember jelenléte, könnyebben megfigyelhető a természetes viselkedésük.