Míg a világ legtöbb állama szoros együttműködésben próbálja az űr kutatását megvalósítani, addig úgy tűnik, a gazdaságilag mostanában élre törő országok először – a 60-as évek űrversenyéhez hasonlóan – egyedül kívánják kivívni a bolygó elismerését. Kína már bizonyított és építi saját űrállomását, India pedig a Marsot vette célba.
K. Radhakrishnan, az indiai űrkutatási szervezet (ISRO) elnökének elmondása szerint már számos tanulmány és előrejelzés készült egy lehetséges Mars-expedícióval kapcsolatban, s immáron a szükséges állami jóváhagyások utolsó szakaszához értek.
A misszió elsősorban a Mars eredetére és evolúciójára, klímájára és földrajzára koncentrál annak megállapítása érdekében, hogy a bolygó képes lehet-e fenntartani az életet. Első körben ehhez a NASA eszközeinél sokkal egyszerűbb módszerrel próbálkoznának: 2013 novemberében egy műholdat kívánnak fellőni, amely – ha minden jól megy – Mars-körüli pályára áll.
India persze nem teljesen tapasztalatlan az űrkutatás területén: a Chandrayaan-1 nevű műholdja volt az első, amely jeget talált a Holdon.