A Toxoplasma gondii egy egysejtű parazita, mely hazánkban is elterjedt. Sokan úgy ismerik ez az kórokozó, mely a macskaürüléken át terjed át az emberre.
A kórokozó már eddig is híres volt arról, hogy képes befolyásolni a megfertőzött egerek és patkányok magatartását, úgy hogy ezek az állatok hamarabb essenek zsákmányul a macskáknak, melynek emésztőrendszerében a toxoplazma parazita békésen szaporodhat tovább.
Kiderült, hogy azonban nemcsak a patkányok viselkedését írja felül egy toxoplazma fertőzés, hanem az emberkét is.
A férfiak és nők személyiségében különböző változások mérhetők tetten. A fertőzött férfiak például túlértékelik magukat, kevésbé hajlamosak a szabályok betartására, sőt még az intelligenciájuk is csökken.
A fertőzött hölgyek melegszívűbbek lesznek, a társadalmi szabályokat lelkiismeretesebben kezdik követni, közvetlenebbé válnak. Továbbá a fertőzöttek, akár nők, akár férfiak hajlamosak közlekedési balesetben veszteni életüket és gyakoribb náluk a skizofrénia előfordulása.
A Leeds-i Egyetem kutatócsoportjának először sikerült kémiai változásokat kimutatni az emberi agyban toxoplazma fertőzés hatására.
Az emberbe került Toxoplasma gondii a dopamintermelést növeli meg. A dopamin egy olyan testben termelődő vegyület, amely az idegrendszerben hírvivő szerepet lát el. Az agyban idegi hormonként – neurohormonként – van jelen, és a hipotalamusz termeli. A szimpatikus idegrendszerre fejti ki a hatását, megemelve a pulzust és a vérnyomást.
A dopamin felelős az örömközpont és az érzelmi reakciók szabályozásáért. A csökkent mennyiségű dopamin összefüggésben állhat a depresszió, rosszkedv és szorongás kialakulásával, míg a magas dopamintermeléstől olyan felelőtlenekké válhatunk, mint a friss szerelmesek.
Hogy hogyan változtatja meg az élősködő az emberi szervezetben a dopamintermelést, ez még további vizsgálatok tárgya, annyi tűnik valószínűnek, hogy a kémiai anyag megnövekedett mennyisége okozhatja a toxoplazmózisban szenvedők személyiségtorzulásait.