Tudomány

Hamuból tégla

Észak-Olaszországban a legkisebb szemétkupac sem vész kárba: mindent hamuvá égetnek, a hamut pedig téglagyártásra használják fel.

Ami nem üveg, műanyag és humusz, abból építkezési alapanyag lesz a Pavia közeli Lomello mintaüzemében – számolt be a sajtó Olaszországban szokatlan hulladékhasznosításról.

Miközben Nápolyban évek óta az utcákon tornyosul a szemét, és csak idén szeptemberben kezdődött el a szelektív hulladékgyűjtés, Észak-Olaszországban a legkisebb szemétkupac sem vész kárba, mert a Pó-alföld égetőiben termelt hamu a gyárba kerül.

Naponta ezer tonna háztartási hulladékból nyert hamut tudnak feldolgozni. “Heterogén összetétele miatt ideális alapanyagnak számít a téglagyártáshoz” – nyilatkozta a gyárat négy társával vezető Luigi Radice, hozzátéve, hogy vegyi kötőanyag felhasználása nélkül állítják elő a szeméthamuból préselt téglát az általuk fejlesztett Matrix nevű eljárással.

A téglagyár minden tekintetben környezetvédő: napelemmel működik és víztisztító rendszere európai uniós elismerésben részesült.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik