Aki kihagyta az augusztusi csillaghullást, annak is van még remény az évben egy “kiadós meteorzáporra”, mivel október elején a Drakonida meteorrajon – a 21P/Giacobini-Zinner üstökös maradványain – keresztül halad bolygónk útja.
Érdemes már most megírni a kívánságlistát, mert a Drakonida rajt hiába kevésbé ismerik laikus körökben, már többször meglepte a megfigyelőket.
Sajnos, ahogy a Perseidák – az augusztusi csillaghullás – esetében megtapasztaltuk, idén a Drakonidák láthatóságát is nagyban befolyásolja majd a teliholdhoz közeli holdfázis.
A meteorok érkezése északnyugati irányból várható. Az esemény hiába követhető viszonylag jól Európából – hazánkban nagyjából október 8-án 22 órakor látható a legtöbb hullócsillag -, a 90%-os fényességében tündöklő telihold fénye elrejti szemünk elől a meteorok egy részét.
A LiveScience hírportál szerint akár 1000 meteor is felbukkanhat óránként, a magyar előrejelzések azért sokkal hihetőbben csak 100 meteor észlelhetőségét feltételezik, az International Meteor Organization – Nemzetközi Meteorészlelési Szervezet – az egy percre jutó meteorok számát egyre vagy annál kevesebbre teszi.
A Drakonidák 1933-ban és 1946-ban okoztak igazán meglepetést. Az akkori meteorészlelőknek valóságos “csillag-záporban” lehetett részük, ugyanis egy óra alatt nagyjából a rajhoz tartozó tízezer törmelékdarab lángolt fel pillanatokra az égbolton.
A NASA előrejelzései alapján a meteorraj károsíthatja a Nemzetközi Űrállomás és a Hubble űrtávcső berendezéseit.