Az antik serlegek és tálak épségben vészelték át az elmúlt 3500 évet.
Az ókori edényeket egy természetes sziklaüregben találták, a leletek között vannak kelyhek és tömjénfüstölők. Az italáldozat bemutatására szolgáló egyik kupát női fejjel díszítette az ókori mester. Előkerültek Mükénéből származó edények is, ami a két térség közötti kereskedelmi kapcsolatokról tanúskodik.
A kéthetes ásatásokban részt vevő régészek rendkívül ritkának nevezték a leletet. “Meglehetősen szokatlan, hogy ennyi épségben fennmaradt ókori edényt találjunk” – hangsúlyozta az ásatásokat irányító Edwin van den Brink és Uzi Ad.
Mint kifejtették, általában cserépedény-töredékek kerülnek elő, a sziklaüregből kiemelt serlegek és tálak viszont érintetlenül maradtak fenn.
Edwin van den Brink szerint az edényeket a közelben, a hegytetőn emelt pogány templomban használhatták. A közeli hegyen találtak az adott korszakhoz köthető régészeti helyszínt: az ott lévő építményt lerombolták, majd betemették.
“Ebben az időszakban katonai megszállás fenyegette a térséget. Előfordulhatott, hogy a szentély papjai a háborús időkben elrejtették a szertartásoknál használt edényeket, hogy megóvják őket a katonáktól” – fogalmazott Edwin van den Brink.