December 29-én, 100 éves korában, a Georgia állambeli Plainsben található otthonában hunyt el Jimmy Carter, akinek életét és munkásságát ebben a cikkben foglaltuk össze. Az Egyesült Államok történetének leghosszabb életű elnökéről a NASA is megemlékezett – írja a Space.com.
Az űreszközökön található úgynevezett Voyager Golden Recordot a szondákat megtaláló idegen civilizációnak vagy fajnak címezték, a lemezre az akkori amerikai elnök mondandóját is rögzítették.
Carter 1977 és 1981 között volt a 39. amerikai elnök, hivatali ideje alatt indultak el a Voyagerek, illetve toborozta a NASA az első női, afroamerikai és ázsiai asztronautákat, emellett ekkor irányították vissza a légkörbe az Egyesült Államok első űrállomását, a Skylabet. Az elnök nagyban támogatta a Space Shuttle fejlesztését, annak ellenére, hogy az űrprogramban alapvetően nem az emberes, hanem a robotizált küldetéseket támogatta.
1978-ban Carter a NASA megalapításának 20. évfordulója alkalmából először osztotta ki az Űrkutatási becsületérmet (Congressional Space Medal of Honor). A díjazottak között volt Neil Armstrong, az Apollo-11 parancsnoka.
Carter hivatalából való távozása után is folytatta közéleti tevékenységét, diplomáciai munkájáért 2002-ben Nobel-békedíjjal tüntették ki. Bill Nelson, a NASA igazgatója szerint az egykori elnök a legkiválóbb közszolga volt, aki életét annak szentelte, hogy világunk jobb hely legyen.
Carter elnök tiszteletére Atlantában és Washingtonban is nyilvános megemlékezéseket tartanak. Magántemetését Plainsben szervezik meg.