Napkitörések miatt zuhant le három ausztrál műhold – számolt be róla a The Conversation. Az űreszközök a Föld légkörébe érve porrá égtek, jóval a küldetésük befejezése előtt.
A Binar-2, 3, és 4 nevű műholdakat idén augusztusban bocsátották fel, és az eredeti tervek szerint 6 hónapot töltöttek volna Föld körüli pályán. Végül azonban csak ennek harmadát, 2 hónapot bírtak ki a világűrben. A három eszköz csupán miniatűr műhold, úgynevezett CubeSat volt, amelyek gyártása viszonylag olcsó, azonban így is nagy kárt jelent elvesztésük. Korai pusztulásukkal a kutatók ugyanis értékes tudományos adatokkal, mérési eredményekkel lettek szegényebbek.
A műholdak megsemmisüléséért a jelenleg is tartó szoláris maximum a felelős, vagyis az, hogy a Nap 11 éves ciklusának legaktívabb szakaszát éli. Ilyenkor a szokásosnál jóval több és erősebb napszél, geomágneses vihar éri a Földet, amely többek között látványos sarki fények megjelenését is okozza.
Emellett viszont felmelegíti és megnöveli bolygónk légkörét is, így a Földhöz 1000 kilométernél közelebb keringő eszközök könnyebben elkezdenek zuhanni bolygónk felszíne felé. Ugyanez végzett november 1-jén a NASA NEOWISE űrtávcsövével is.