Benyújtotta a NASA 2025-ös költségvetési tervezetét – írja az IFLScience. Az űrhivatal 25,3 milliárd dolláros büdzsével számol, ami ugyanannyi, mint 2023-ban és 2024-ben, és az Egyesült Államok teljes éves költségvetésének 0,4 százalékát adja.
A terv tartalmazza a NASA 2029-ig terjedő költségvetési javaslatát is, amely némi betekintést nyújt a jövőbe.
Az 1999-ben felbocsátott röntgencsillagászati műhold az utóbbi évtizedek egyik legjelentősebb űrbéli műszere, egyike az úgynevezett nagy obszervatóriumoknak, amelyek közé a Hubble és a Spitzer is tartozik. A javaslat alapján a 2025-ös 41,1 millió dollárról 2026-ra 26,6 millió dollárra, csaknem felére csökkentenék a Chandra büdzséjét. A NASA szerint 2029-re már csak mindössze 5,2 millió dollárra lenne szüksége a küldetésnek.
A Chandra júliusban lesz 25 éves. Az űreszköznek mindössze öt évig kellett volna működnie, de messze túlteljesítette az elvárásokat, eddigi missziója során pedig felbecsülhetetlen értékű adatokat gyűjtött.
Az indoklásban a NASA azt írja, hogy a Chandra állapota mára drasztikusan leromlott, számos rendszer aktív kezelést igényel. Ez bonyolultabbá teszi az ütemezést és az adatok utólagos feldolgozását, ami az űrhivatal jelenlegi lehetőségeinél nagyobb mértékben növeli a küldetés irányítási költségeit. A költségvetés csökkentésével a misszió rendezett leépítését kezdenék meg.
A nagyok közül a Chandrán kívül már csak a Hubble működik, ezen űrteleszkóp esetében jövőre 5 százalékkal mérsékelnék a büdzsét. A következő években az űrtávcső költségvetése tovább csökken majd, mivel egyes műveleteit összevonják a James Webbével.
Nem minden veterán missziót érintenek megszorítások. A Voyager-1 és Voyager-2 jövőre némi emelést kap (6,5 millió dollárról 7 millió dollárra), 2029-ben pedig egy kicsit még többet. A Voyager-1 jelenleg problémákkal küzd, így nem világos, hogy valóban folytatódhat-e a küldetés.
A költségvetésből több más érdekes részlet is kiderül. A Mars Sample Return misszió, amellyel a Marson begyűjtött mintákat hoznák el a Földre, például nem kapott kérelmet. A Lunar Gateway nevű, a Hold köré tervezett űrállomás ezzel szemben nagy költségvetési növekedésen esett át – az első modult már 2025-ben felbocsáthatják.