Okostelefonjaink folyamatosan adatokat gyűjtenek, amikor utazunk. Kutatók szerint ezekből az adatokból kiderülhet, ha egy híd szerkezete meggyengült és felújításra szorul, így elkerülhető leomlásuk. A mérnőkök ennek köszönhetően akár 15 évvel is meghosszabíthatják az építmények élettartamát − írja a New Scientist.
A szakértők úgy vélik, ez az eljárás helyettesítheti a jelenleg használt speciális frekvencia szenzorokat, így rengeteg pénzt spórolhatnak. A vizsgálathoz olyan telefonok GPS-ének és gyorsulásmérőjének adatait elemezték ki, amelyek egy nap alatt többször is átkeltek bizonyos hidakon.
Először két autóban lévő iPhone adait vizsgálták meg, a kocsik nagyjából százszor hajtottak keresztül a San Franciscó-i Golden Gate-en. Ezután olyan Uber-sofőrök telefonjának információit elemezték, akik munka közben számos alkalommal áthaladtak a hídon. Végül 250 androidos telefonnal rögzített utazást szemléztek, amelyek egy, az olaszországi Ciampinoban található hídon mentek keresztül.
A kísérleteket vezető Thomas Matarazzo elmondta, az okostelefonokkal szerzett adatok mindössze 3 százalékkal térnek el a precíz szenzorok méréseitől.
Ez óriási eredmény, mert így olcsó, már meglévő információkat tudunk felhasználi ezeknek az igazán fontos dinamikai tulajdonságoknak a meghatározásához
− nyilatkozta Matarazzo, aki szerint a mérésekhez fel lehetne használni az Uber és az ahhoz hasonló taxi alkalmazások adatait.